laktacja a ciąża

Brzuch pamięta! – psychologia prenatalna odkrywa sekretne życie dzieci w brzuchu

Wbrew niektórym obiegowym opiniom dziecko nie rodzi się jako “czysta, niezapisana karta”. Dziewięć miesięcy w łonie matki to czas intensywnego rozwoju i nauki. Mimo że dziecko spędza je w brzuchu mamy, a jego kontakt z otoczeniem jest pośredni, dociera do niego wiele bodźców – dziecko czuje, słyszy, smakuje, współodczuwa emocje, dąży do kontaktu. Doświadczenia prenatalne kształtują jego przeżycia i wpływają na funkcjonowanie po narodzinach. Wpływ ten bada psychologia prenatalna. Dzięki jej odkryciom coraz lepiej rozumiemy rozwój dziecka w łonie matki i wiemy jak dbać o nasze maleństwa od pierwszych chwil życia, tak aby dobrze przygotować je na spotkanie ze światem.

Brzuch pamięta! – pamięć doświadczeń prenatalnych

Nasze otoczenie, codzienne aktywności, nastrój – to wszystko kształtuje nasze dziecko na długo przed tym, gdy po raz pierwszy znajdzie się w naszych ramionach.

Organizm dziecka w brzuchu mamy jest bardzo wrażliwy na wszelkie docierające do niego bodźce. Stanowią one bardzo istotną informację o tym, co czeka go po narodzinach i na jakie warunki, musi się przygotować.

Jest to dla nas oczywiste, że w ciąży trzeba dobrze się odżywiać, aby zapewnić prawidłowy rozwój fizyczny dziecku. Jak wskazują badania, równie ważna jest troska o doświadczenia emocjonalne kobiet w ciąży, ze względu na nieoceniony wpływ jaki wywierają na psychikę i emocjonalność dzieci.

Dowody na to jak istotny jest ten wpływ zapisane są w kartach historii. Obserwacja ciężarnych kobiet, które doświadczyły traumy zamachu na World Trade Center i zmagały się z Zespołem Stresu Pourazowego (PTSD), wykazały, że w organizmach ich dzieci występował marker odpowiedzialny za zwiększoną podatność na doświadczanie stresu pourazowego. W związku z tym, że osoby doświadczające PTSD są bardziej wrażliwe na sygnały o niebezpieczeństwie i szybciej na nie reagują, tego typu podatność może mieć charakter adaptacyjny. Dzieci, które były w tym czasie w brzuchu mam, otrzymały bowiem od nich “informację”, że świat jest pełen zagrożeń, w odpowiedzi na co ich organizmy wytworzyły mechanizm pozwalający dostosować się do niebezpiecznego otoczenia.

Warunki bytowe i doświadczenia matek mają dalekosiężny wpływ na organizm i funkcjonowanie ich dzieci. Docierające do dzieci sygnały stanowią niezwykle ważną wskazówkę dla dziecka jak powinno przygotować się na spotkanie ze światem. Już w siódmym tygodniu życia płodowego zaczynają wytwarzać się synapsy, a jak wiemy, połączenia między nimi w dużej mierze kształtowane są właśnie poprzez doświadczenia. W związku z tym organizm dziecka zapamiętuje wrażenia i doświadczenia z życia płodowego i na podstawie tego zapisu rozwija się w określony sposób.

Psychologia prenatalna

Psychologia prenatalna – być bliżej dziecka

Psychologia prenatalna bada wpływ doświadczeń rodziców na płód aby pomagać rodzicom optymalizować jakość ich życia rodzinnego od najwcześniejszych chwil. Jednym z ważnych osiągnięć psychologii prenatalnej jest odkrycie, że można świadomie komunikować się z dzieckiem w brzuchu na długo przed jego narodzinami. Choć dziecko nie rozumie jeszcze znaczenia słów, doskonale rozumie ładunek emocjonalny, który im towarzyszy. Dzieje się to m.in. za sprawą hormonów wydzielanych przez organizm mamy, które tak, jak inne substancje docierają do płodu i wpływają na jego nastrój i samopoczucie. Jeśli więc dziecko doświadcza wielu pozytywnych emocji w trakcie życia płodowego, po narodzinach będzie bardziej pogodne, jeśli natomiast doświadcza wielu sytuacji stresowych, jego system nerwowy może być wrażliwszy i bardziej podatny na stres.

O tym jak możemy wykorzystywać odkrycia psychologii prenatalnej dowiecie się z naszego kolejnego artykułu.

Jeśli chcecie poznać i stosować te odkrycia w praktyce – zapraszamy do naszej Niesamowitej Szkoły Rodzenia, na Module Prenatalnym  “JESTEM Z TOBĄ OD POCZĘCIA”, na którym uczymy się jak kontaktować się i wzmacniać więź z dzieckiem od pierwszych chwil życia oraz na warsztaty (kalendarium dostępne TUTAJ)

Te artykuły mogą także Cię zainteresować:

Psychologia prenatalna – nasza historia zaczyna się na długo przed naszym narodzeniem

Jak dbać o emocjonalny rozwój dziecka w pierwszym roku życia?

 

To Top