Haptonomia

Haptonomia – przytul swoje dziecko w brzuchu!

Dotyk ma zbawienne działanie na człowieka w każdym wieku – uspokaja, powoduje wydzielanie hormonów szczęścia, daje poczucie bezpieczeństwa. Jak się okazuje, podatne na moc dotyku są także dzieci znajdujące się w brzuchu mamy.

Dzieci w łonie matki są niesamowicie wrażliwe na dotyk, jest on dla nich podstawowym zmysłem przez który poznają otoczenie zarówno będąc w brzuchu jak i w czasie pierwszych miesięcy po narodzinach. Ta wyjątkowa moc dotyku, pozwala nam świadomie nawiązywać kontakt  z dzieckiem jeszcze przed jego narodzinami.

Haptonomia – dotyk miłości

Dziecko odczuwa dotyk i ciepło naszych dłoni przez powłoki brzuszne i na nie reaguje. Dotykając świadomie brzucha możemy szybko zauważyć, że dziecko wie, gdzie znajdują się ręce rodziców. Może reagować przesuwaniem się, kopaniem, przekręcaniem. Stanowi to źródło niezwykłej satysfakcji dla rodziców, dając im możliwość nawiązania prawdziwego i namacalnego kontaktu z dzieckiem w łonie matki. Taki dotyk stanowi również pozytywny bodziec rozwojowy dla dziecka, które czuje się bezpieczne i akceptowane. Dotyk wyzwala pozytywne emocje zarówno rodziców jak i dziecka, które poprzez komunikację neurohormonalną odczuwa wszystkie nasze emocje. (Więcej o komunikacji prenatalnej w artykule: Psychologia prenatalna – nasza historia zaczyna się na długo przed naszym narodzeniem).

Specyficzny sposób dotykania brzucha w celu nawiązania relacji z dzieckiem został opracowany przez holenderskiego terapeutę Franza Veldmana i nazwany haptonomią. Twórca metody podkreśla, że nie nie chodzi tutaj o automatyczne, bezwiedne dotykanie brzucha ciężarnej. Istotą tej metody jest dotyk świadomy, którego intencją jest właśnie kontakt z dzieckiem. Podczas wykonywania masażu haptonomicznego rodzice powinni być w pełni skoncentrowani na dziecku, ich dotyk powinien być pełen uczucia, miłości i ciekawości.

Haptonomia

Dlaczego warto komunikować się z dzieckiem poprzez dotyk?

Świadomy, pełen czułości i otwartości dotyk spaja rodzinę i przygotowuje na spotkanie z dzieckiem po drugiej stronie brzucha. Taki dotyk jest także bardzo istotny dla ojców, którym umożliwia nawiązanie namacalnego kontaktu z dzieckiem. Ponadto dotyk rozluźnia i obniża lęk, dzięki czemu obniża ból i stres mamy. Praktykowanie świadomego dotyku sprawi, że zarówno dziecko jak i mama będą czuli się bezpiecznie, co pozytywnie wpływa na przebieg ciąży i porodu. Dzieci, z którymi taki kontakt nawiązywany był jeszcze w życiu prenatalnym są po urodzeniu spokojniejsze, a rodzice szybciej rozumieją ich potrzeby, ponieważ uczą się ich sygnałów jeszcze przed narodzinami.

Jak pisaliśmy w artykule “Psychologia prenatalna – jak zadbać o dziecko od pierwszych chwil życia” badania psychologów prenatalnych jasno pokazują, że dziecko potrzebuje naszej uwagi i kontaktu od pierwszych chwil. Dziewięć miesięcy w brzuchu mamy ma ogromne znaczenie dla kształtowania się jego nastawienia do świata, osobowości i układu nerwowego. Tych 9 miesięcy daje nam możliwość przygotowania się do spotkania z dzieckiem, pamiętajmy, że o tym, że dziecko też musi przygotować się do kontaktu z nami, a my możemy mu w tym pomóc.

Jeśli chcecie poznać i stosować te odkrycia w praktyce – zapraszamy do naszej Niesamowitej Szkoły Rodzenia, na Module Prenatalnym  “JESTEM Z TOBĄ OD POCZĘCIA”, na którym uczymy się jak kontaktować się i wzmacniać więź z dzieckiem od pierwszych chwil życia oraz na warsztat.

Te artykuły mogą Cię zainteresować:

Psychologia prenatalna – jak zadbać o dziecko od pierwszych chwil życia

Brzuch pamięta! – psychologia prenatalna odkrywa sekretne życie dzieci w brzuchu

To Top