mother-1245764_960_720

Karmisz piersią? Nawet nie wiesz jak wiele rzeczy Ci wolno! – czyli fakty i mity o laktacji cz.2

Wbrew przedziwnym mitom i przekazom nie ma tak wielu rzeczy, których mama karmiąca powinna się wystrzegać w czasie laktacji. Tylko jak rozeznać się w tych wszystkich sprzecznych informacjach, które znajdujemy w internecie? Jak rozróżnić fakty od mitów? Nadchodzimy z pomocą!  Pod czujnym okiem doradcy laktacyjnego Katarzyny Wlazło rozbrajamy dla Was mity dotyczące laktacji i karmienia piersią. W pierwszej części artykułu pisałyśmy o diecie, lekach, wielkości piersi i o tym, kto może, a kto nie może karmić (możesz przeczytać tutaj: http://bedziemyrodzicami.pl/fakty-mity-temat-laktacji-cz-1/). Dzisiaj mamy dla Was kolejną porcję informacji, które powinna mieć mama karmiąca.

Mama karmiąca nie może uprawiać sportu?

Oczywiście jest to mit. Mama karmiąca jak najbardziej może uprawiać sport, regularne, umiarkowane ćwiczenia mogą wpływać wręcz pobudzająco na laktację.

Uprawiając sport musimy tylko pamiętać o kilku ważnych rzeczach: wygodnej sportowej bieliźnie, adekwatnym nawadnianiu się oraz jedzeniu. Zapotrzebowanie kaloryczne w okresie laktacji wzrasta o 500-650 kcal, a podczas sportu spalamy dodatkowe kalorie, więc należy dbać o uzupełnienie zapasów kalorii po treningu. Problemy z laktacją mogą pojawić się tylko wówczas kiedy mama dołączy do treningu ograniczanie jedzenia – z braku wystarczającej ilości kalorii organizm może przestać produkować mleko.

karmienie a sport

Słyszałaś, że trening fizyczny powoduje przedostawanie się do mleka matki kwasu mlekowego, zmieniając smak i skład pokarmu? Może się tak zdarzyć, ale tylko w przypadku ostrego treningu. Po takim treningu nasze mleko może mieć nieco inny smak, co zniechęca niektóre maluchy do jedzenia, niemniej jednak zmieniony smak utrzymuje się jedynie przez około 30 minut i po tym czasie wraca do normy. W związku z tym jeżeli wykonujesz bardzo wymagający trening możesz nakarmić dziecko przed treningiem, co poprawi również Twój komfort, bo piersi będą lżejsze.

Tym, co może zniechęcić malucha do jedzenia może być także zapach/smak potu, czy chloru po basenie – dlatego pamiętajmy o prysznicu!

Sport nie powoduje natomiast zubożenia jakościowego mleka matki. W wyniku ostrego treningu delikatnie zmniejsza się ilość przeciwciał IgA, ale nie ma to żadnego wpływu na jakość mleka matki.

Mama karmiąca nie może się opalać?

To kolejny mit. Możemy się opalać, nasze mleko nie zagotuje się i nie skiśnie (nawet takie rzeczy można znaleźć w internecie ;). Zasady opalania są takie jak zwykle – róbmy to rozsądnie, dbajmy o odpowiednią ochronę przed UV i pamiętajmy, że przebywanie na słońcu sprzyja odwodnieniu, więc wymaga zwiększenia ilości przyjmowanych płynów.

Ważne!  Podczas laktacji brodawki sutkowe są o wiele bardziej wrażliwe, należy więc je zasłaniać na czas opalania. Smarując piersi kremem z UV, również należy omijać brodawki, żeby dziecko nie najadło się kosmetyku.

karmienie piersią

Mama karmiąca nie może farbować włosów?

Można farbować włosy, niemniej jednak należy wybierać farby bez amoniaku, a także pamiętać o tym, że hormony wpływają również na nasze włosy i skórę, w związku z tym w okresie laktacji włosy mogą “nie chcieć” się zafarbować lub kolor może wyjść inny niż oczekiwany. Przed farbowaniem warto zrobić sobie tzw. Próbę uczuleniową, żeby uniknąć ewentualnych problemów skórnych.

Karmiąc piersią nie zajdę w ciążę?

To zależy… Od czego? Przede wszystkim od tego, z jaką częstotliwością dziecko ssie pierś. Za zatrzymanie owulacji odpowiada bowiem hormon prolaktyna, który uwalnia się podczas stymulacji brodawek. Dlatego przyjmuje się, że dopóki dziecko nie je nic poza pokarmem matki (zazwyczaj do ok. 6 m-ca życia) kobieta może pozostać niepłodna. Jednak wraz z ograniczeniem karmienia piersią i rozszerzaniem diety płodność będzie wracać. Niemniej jednak jest to kwestia bardzo indywidualna, znane są przypadki kobiet, u których laktacja nie zatrzymuje owulacji, znane są także sytuacje, w których owulacja wraca po kilku miesiącach od zaprzestania karmienia piersią.

Ważne żeby pamiętać, że samo karmienie ogranicza początkowo możliwość zajścia w ciążę, ale nie w 100 %. Co prawda Laktacyjny Brak Miesiączki czyli LAM ( Lactational Amenorrhea Method) jest uznawana za metodę antykoncepcji, ale aby była skuteczna muszą być spełnione pewne ścisłe warunki:

  • Dziecko jest karmione na żądanie w regularnych odstępach przynajmniej 6 razy na dobę, nie rzadziej niż co 4 godziny w dzień i co 6 godzin w nocy (odciąganie się nie liczy, bo prolaktyna jest wytwarzana tylko kiedy brodawki sutkowe są drażnione w specyficzny sposób)
  • Nie wolno używać smoczka ani butelki
  • Nie obserwujemy u siebie krwawienia

Pamiętajmy także, że jak każda metoda antykoncepcji – również LAM nie jest skuteczna w 100 %, ponadto na naszą płodność wpływa także wiele innych czynników: styl życia, odżywiania, stres itd.

laktacja a ciąża

Jestem w kolejnej ciąży, nie mogę karmić mojego małego dziecka?

Jeśli ciąża ma prawidłowy przebieg, nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią.  Ewentualne przeciwwskazania do karmienia piersią w czasie ciąży to:

  • silne i bolesne skurcze w trakcie karmienia
  • silny ból pleców i krzyża w trakcie karmienia piersią
  • łożysko o nieprawidłowej budowie
  • skrócona szyjka macicy
  • występowanie krwawienia i plamienia w trakcie karmienia
  • poprzednie poronienia o niewyjaśnionych przyczynach

Przy czym, w przypadku każdej kobiety jest to sprawa niezwykle indywidualna i nawet jeżeli, któryś z wyżej wymienionych czynników nas dotyczy, jeżeli lekarz i doradca laktacyjny nie widzą przeszkód – możemy kontynuować karmienie piersią.

Warto wspomnieć o tym, że w okolicach połowy ciąży, w wyniku działania hormonów produkcja mleka może spać lub może zmienić swój smak, w wyniku czego dziecko samo odstawi się od piersi.

A co ze skurczami? Czy skurcze macicy towarzyszące karmieniu mogą wywołać przedwczesny poród?

Skurcze towarzyszące karmieniu są bardzo łagodne i przy prawidłowym przebiegu ciąży nie wywołają przedwczesnego porodu, stymulacja brodawek może wywołać poród jedynie w przypadku ciąży donoszonej.

Pamiętajmy, że organizm każdej matki jest inny. Karmienie i ciąża przebiegają w sposób bardzo zróżnicowany – ile matek, tyle historii. Powyższe informacje stanowią wskazówki i mają na celu rozjaśnić pewne kontrowersyjne i niejasne kwestie związane z karmieniem ale nie zastępują konsultacji z doradcą laktacyjnym i lekarzem. Jeśli macie wątpliwości, warto zasięgnąć profesjonalnej porady, a możecie zrobić to w naszej Fundacji Będziemy Rodzicami już 17 czerwca podczas warsztatów, które poprowadzi dyplomowana położna i doradca laktacyjny Katarzyna Wlazło: Laktacja bez tajemnic. 10 kroków do dobrego karmienia.

Serdecznie zapraszamy!

Warsztaty z laktacji

To może Cię również zainteresować: Fakty i mity na temat laktacji cz.1

To Top