Co dziecko słyszy w brzuchu mamy

Kartka z pamiętnika dziecka prenatalnego „Co słyszę w brzuchu mamy?”

Zapraszamy Was do lektury pierwszego artykułu z naszego nowego cyklu, pt. „Kartka z pamiętnika dziecka prenatalnego”. W tym cyklu będziemy starać się z perspektywy dziecka zobrazować jego doznania z okresu prenatalnego. Uwzględniając dostępną wiedzę naukową na temat życia dziecka prenatalnego, przedstawimy co może ono czuć, słyszeć, robić, kiedy jeszcze znajduje się w brzuchu mamy.

Zosia, 25 tygodni.

Kochani Rodzice,

Choć jestem jeszcze bardzo mała to słyszę już bardzo dużo. Do tej pory słyszałam głównie odgłosy z wnętrza brzuszka mamy gdzie otacza mnie feeria dźwięków: szum wód płodowych, skrzypienie stawów, bulgotanie przewodu pokarmowego, odgłos bijącego serca ale z każdym dniem rozpoznaję coraz więcej dźwięków. Słyszę także odgłosy spoza brzuszka – rozmowy, odgłosy z ulicy, wasz budzik, muzykę, piski mojej siostrzyczki.

Początkowo słyszę lepiej niskie tony, dlatego bardzo lubię głos taty, uwielbiam kiedy tata czyta mi bajki, książki, śpiewa lub do mnie mówi. Dzięki temu mój słuch lepiej się rozwija. Najlepiej jednak słyszę głos mamy, bo rezonuje on w całym jej ciele. Bardzo lubię kiedy mama mówi do mnie, czyta mi bajki, opowiada o tym, co dzieje się dookoła i śpiewa.  Nie tylko słyszę jej głos, ale czuję go całą sobą. Kiedy mówisz do mnie Mamo, czuję to w całym ciele, chciałabym, żebyś robiła to jak najczęściej. Możesz opowiadać mi co dzieje się dookoła, co właśnie robisz, co będziemy wspólnie robić, kiedy już wyjdę z brzuszka, możesz czytać mi bajeczki i dzielić się ze mną swoimi przemyśleniami. Lubię kiedy opowiadasz o sobie, o tacie, o mojej małej siostrzyczce, która robi tyle hałasu.

Nie lubię za to nagłych, ostrych dźwięków, jak trzaskanie drzwiami, czy wybuch petardy, te dźwięki straszą mnie i są nieprzyjemne.

Tak jak Wy – uwielbiam muzykę, najbardziej taką, która jest regularna i harmonijna, jak utwory Bacha, Vivaldiego czy Mozarta. Ale najbardziej lubię kiedy mama słucha swojej ulubionej muzyki, wtedy czuję jak się odpręża i mi też robi się bardzo przyjemnie. Uwielbiam zwłaszcza kiedy mama zacznie bujać się do dźwięków muzyki, wtedy bujam się razem z nią i tak sobie razem tańczymy, to jedna z moich ulubionych zabaw, dodatkowo sprawia ona, że mój zmysł równowagi rozwija się lepiej!

Kobieta w ciąży

To Top