Jak nosić noworodka w chuście?

Noszenie dziecka w chuście stało się u nas naprawdę modne. Wiele mam zastanawia się jednak nad tym, jak robić to w sposób prawidłowy.

Decydując się na używanie chusty, należy pamiętać, aby była ona wystarczająco mocno zawiązana. Wielu rodziców – zwłaszcza tych początkujących – zbyt luźno wiąże chustę, co sprawia, że dziecko i jego kręgosłup nie są wystarczająco podtrzymywane. W efekcie maluszek układa się w chuście w sposób nieprawidłowy, co może negatywnie odbić się na kondycji jego kręgosłupa i sprzyjać powstawaniu wad postawy. Kiedy wiemy, że chusta jest zawiązana wystarczająco mocno? Gdy maluszek jest silnie przytulony do rodzica i nie opada.

Wskazać można obecnie kilka wiązań chusty. Są to:

  • kangur;
  • kangur na biodrze;
  • plecak prosty;
  • kieszonka.

Sięgnąć można również po chustę kółkową. Tak wiele rodzajów wiązań sprawia, że każdy rodzic może wybrać takie, które odpowiada mu najbardziej. Korzystanie z chusty ma być bowiem wygodne zarówno dla maluszka, jak i dla rodzica. Jakikolwiek dyskomfort jest absolutnie niedozwolony. Warto jednak pamiętać, że w przypadku noworodków najlepiej sprawdzają się wiązania symetryczne. Nie ma bowiem wówczas tak dużego problemu z odpowiednim odwiedzeniem nóżek maluszka.

To Top