Czytanie dziecku znajdującemu się jeszcze w łonie matki może wydawać się niepotrzebne. Jednak według obserwacji, dziecko rejestruje dźwięki z otoczenia od około czwartego miesiąca życia w łonie matki. Dlatego dźwięk jest skutecznym sposobem na utworzenie więzi pomiędzy dzieckiem, a osobami z jego otoczenia. Przyszli rodzice, a zwłaszcza ojcowie, powinni czytać do brzuszków mam, aby nawiązać z dzieckiem pierwsze próby kontaktu.
Jaki wpływ posiada czytanie na jeszcze nienarodzonego malucha?
Chociaż czytanie do brzucha nie zostało potwierdzone naukowo jako sposób posiadający realne znaczenie na nastrój malucha, to wiele matek potwierdza, że przyjmowanie odpowiedniego tonu głosu pomagało im uspokoić dziecko lub ukołysać je do snu. Rodzaj lektury nie posiada większego wpływu na malucha, chociaż na rynku można zakupić specjalne książki przeznaczone do ciążowego czytania. Duże znaczenie posiada natomiast sam fakt podejmowania próby porozumienia się z dzieckiem. W matce rodzą się wtedy pozytywne odczucia, dzięki czemu jej organizm wydziela hormon szczęścia docierający również do dziecka. Z kolei tata posiada możliwość czynnego obcowania z maluchem oraz zatroszczenia się o dobre samopoczucie – zarówno potomka, jak i swoje własne.
Dziecko przyzwyczajone do danych głosów w okresie prenatalnym po wyjściu z brzucha reaguje na ich dźwięk z większym spokojem. Dlatego matka podczas kołysania niemowlaka powinna zwracać się do niego czułym tonem, który wpływa na malucha w niezwykle relaksujący sposób – a to wszystko dzięki czytaniu wtedy, kiedy dziecko było jeszcze w jej łonie.