Plan porodu to rodzaj dokumentu, którego opracowaniem zajmuje się ciężarna, najczęściej po skonsultowaniu się ze specjalistą prowadzącym jej ciążę lub z położną. W takim dokumencie przyszła matka zawiera swoje oczekiwania odnośnie przebiegu oraz warunków panujących na sali. Prawny charakter planowi porodu nadają Standardy Opieki Okołoporodowej zawarte w rozporządzeniu wydanym przez Ministra Zdrowia w 2012 roku (Dz.U.12.1100).
Plan porodu – co powinno się w nim znaleźć?
Odpowiedni plan porodu powinien posiadać jasny schemat. Muszą znaleźć się w nim informacje dotyczące oczekiwań kobiety względem poszczególnych etapów porodu, zaczynając od przygotowań do jego odbioru i kończąc na założeniach odnoszących się do opieki po przeprowadzeniu zabiegów położniczych. Przyszła matka musi zacząć od dokładnego objaśnienia, czy chce rodzić w jedno- lub wieloosobowej sali. Ponadto personel powinien być poinformowany o chęci uwiecznienia porodu kamerą, np. przez partnera rodzącej.
W następnym punkcie należy określić czy poród ma odbyć się w towarzystwie ojca dziecka lub douli. Kobieta może również zażyczyć sobie, aby w sali znajdowały się jedynie niezbędne osoby z personelu medycznego. Kolejne podpunkty dotyczą przygotowań do porodu, przebiegu poszczególnych etapów oraz decyzji o podawaniu znieczulenia. Przyszła matka określa, czy chce aby doszło do wykonania cesarskiego cięcia lub w razie potrzeby – do wywołania porodu. W planie porodu zostają również zawarte informacje odnośnie opieki nad dzieckiem dotyczące odcięcia pępowiny, karmienia oraz zastosowania szczepień.
Chcąc mieć pewność, że dany szpital zrealizuje wszystkie warunki zawarte w planie porodu, warto jest odpowiednio wcześnie poszukać takiej placówki.