bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

świadome rodzicielstwo
Dziecko

Czym charakteryzuje się świadome rodzicielstwo?

Świadome rodzicielstwo zyskuje na popularności. Coraz więcej osób zauważa powiązanie pomiędzy dzieciństwem a dorosłym życiem. To, w jaki sposób dziecko jest wychowywane i jak zachowują się jego rodzice, ma wpływ na całe przyszłe życie malucha. Dlatego też ukształtował się nurt, który stawia na świadomość rodziców i na ciągłe monitorowanie przez nich emocji dziecka oraz swoich własnych.

Zrozumienie

W świadomym rodzicielstwie bardzo ważne jest zrozumienie. Przede wszystkim dorosły musi zrozumieć siebie i to, czym kieruje się w życiu. Musi wiedzieć, dlaczego podejmuje takie, a nie inne decyzje. Dzięki temu dorosły będzie mógł lepiej interpretować mechanizmy rządzące jego życiem i co ważne – będzie też mógł lepiej zrozumieć swoje dziecko i konotacje pomiędzy własnym zachowaniem a emocjami swojego potomka. Tutaj bardzo ważne jest też zrozumienie dziecka. Chodzi o akceptację jego potrzeb i emocji oraz szanowanie ich. Wielu rodziców ignoruje emocje dziecka, uważa je za chwilowe i nieważne. Tymczasem reagowanie na nie jest ważne dla rozwoju psychofizycznego malucha, który już od rodziców powinien nauczyć się tego, że to, co czuje jest ważne.

Kierunek – rozwój

Świadome rodzicielstwo to też nastawienie na stały rozwój. Rodzice powinni wciąż szukać nowych informacji, metod wychowawczych i porad dotyczących wychowywania dzieci i wspierania ich rozwoju. Nie oznacza to jednak, że należy wszystkie je wprowadzać w życie. Chodzi raczej o poszerzanie horyzontów, rozwijanie swoich umiejętności wychowawczych i w końcu – znalezienie najskuteczniejszych metod wspierania rozwoju dziecka. Tutaj należy zachować sporą dozę elastyczności. To nie jest przecież tak, że wszystkie dzieci są takie same. W związku z tym nie można się dziwić temu, że mają różne potrzeby do zaspokojenia. Zadaniem rodzica jest więc dalszy rozwój i ciągłe poszukiwanie najlepszych rozwiązań.

Najlepsze dla rozwoju

Przez wielu rodziców świadome rodzicielstwo jest uznawane za najlepsze podejście wychowawcze. Dzięki niemu rodzice i dzieci mogą cieszyć się ze spędzanego razem czasu. Takie podejście wpływa też pozytywnie na rodziców, którzy uczą się akceptować siebie i żyć w zgodzie z własnymi poglądami. To wszystko owocuje lepszym kontaktem z dzieckiem oraz obustronnym zaufaniem, które jest nieocenione podczas dorastania. Lepsze kontakty z dzieckiem, to lepsze kontakty z nastolatkiem oraz dorosłym, który kiedyś z niego wyrośnie. Można więc śmiało powiedzieć, że świadome rodzicielstwo to inwestycja na przyszłość.