Masaż Shantala ma swoje korzenie w starożytności. Jest to rodzaj masażu, stosowanego nawet na kilkudniowych dzieciach, który został spopularyzowany położnika Frederique’a Leboyera. Masowanie poszczególnych partii ciała maluszka wpływa pozytywnie na jego zdrowie i kontakt ze światem, a także korzystnie oddziałuje na psychikę osoby wykonującej ten zabieg. Dzięki masażowi Shantala więź pomiędzy dzieckiem i rodzicem ulega ogromnemu wzmocnieniu.
Technika masowania oraz korzyści płynące z zabiegu
Przed przystąpieniem do masowania należy zapewnić odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Olejek wcierany w skórę malucha powinien być ciepły. Pora dnia nie ma w tym przypadku większego znaczenia – niektóre dzieci wolą go rano, inne o wiele lepiej reagują na niego w godzinach popołudniowych. Masaż należy zacząć od zakreślania kolistych, powolnych ruchów na klatce piersiowej, po czym przejść do ramion, dłoni, brzuszka oraz nóżek. Plecy można masować ruchami od góry do dołu, ale także od dołu do góry wzdłuż kręgosłupa. Ważne, aby jedna ręka stale dotykała skóry dziecka, żeby nawet na chwilę nie stracić z maluchem kontaktu fizycznego. Na koniec wystarczy delikatnie pomasować twarz maluszka, od czoła po nozdrza.
Dokładne informacje na temat technik stosowanych podczas tego rodzaju masażu uzyskacie Państwo od naszych specjalistów. Warto przy tym pamiętać, że technik jest wiele i mogą dotyczyć różnych partii ciała.
U dzieci poddawanych masażowi Shantala obserwuje się widoczne korzyści w rozwoju psychicznym oraz fizycznym. Dzięki masażowi sen dziecka staje się bardziej regularny, poprawie ulegają również procesy trawienne. Dziecko staje się bardziej wyciszone, lepiej zasypia, a gdy jest aktywne, wykazuje więcej energii i ciekawości wobec świata. Wzmocnieniu ulega jego układ odpornościowy, polepsza się krążenie, zaś układ nerwowy, a szczególnie mózg, zdecydowanie lepiej się rozwija.
Dla rodzica masaż Shantala to świetny sposób na spędzenie czasu razem z maluchem. Bezpośrednio przyczynia się do lepszego zrozumienia potrzeb dziecka oraz zwiększa wiarę we własne umiejętności opieki nad potomkiem.