Ekstaza i trwoga czyli narodziny pierwszego dziecka
Narodziny dziecka są czymś niesłychanie pięknym i magicznym, a zarazem trudnym i budzącym lęk. Poród to wyjątkowa sytuacja, która pokazuje nam, że ekstaza, lęk, miłość, niechęć, piękno i trwoga, ból i radość wcale się nie wykluczają. Ta mieszanka emocji nie kończy się wraz z pojawieniem się dziecka na świecie, po porodzie emocjonalny rollercoster nadal trwa. Pojawienie się pierwszego dziecka wywraca nasz świat do góry nogami i szybko zdajemy sobie sprawę z tego, że rodzicielstwo nie składa się tylko z takich obrazków jakie widzimy na reklamach pieluch czy słoiczków dla dzieci, jak ten poniżej:
Oczywiście, będzie ich wiele i oby jak najwięcej, ale musisz się przygotować, także na chwile takie jak te:
Czy można przygotować się na dziecko?
Nie tylko można, ale wręcz trzeba. Rodzicielstwo to ogromne wyzwanie. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć własnych reakcji emocjonalnych, tego jaki dziecko będzie miało temperament, ani wszystkich zmian jakie wniesie w nasze życie pojawienie się dziecka. Niemniej jednak są obszary, w których możemy się przygotować, tak, aby pojawienie się nowego członka rodziny było mniej stresujące i aby ułatwić sobie podejmowanie decyzji w obliczu wyzwań jakie pojawią się przed nami jako rodzicami noworodka.
Jak przygotować się na dziecko?
Nie będziemy tutaj przedstawiać listy zakupów i rzeczy, w jakie należy się zaopatrzyć, żeby być dobrze przygotowanym na przyjście pierworodnego. Chcemy powiedzieć o innych, niematerialnych aspektach koniecznego rodzicielskiego przygotowania, które bywają niedoceniane, a szkoda, bo wzięcie ich pod uwagę jeszcze przed narodzinami znacząco ułatwia proces docierania się rodzica z dzieckiem i rodzicielską codzienność.
Dowiedz się jak najwięcej na temat rozwoju i potrzeb noworodka
W pierwszym roku życia rozwój dziecka jest niezwykle intensywny i jego potrzeby dynamicznie się zmieniają. Obecny stan wiedzy na temat rozwoju niemowląt jest bardzo wysoki, a materiały na ten temat ogólnodostępne, warto do nich sięgnąć, żeby przygotować się na wyzwania, które będą całkiem nowe i których będzie ciągle więcej.
Niektórzy rodzice twierdzą, że nie ma po co poświęcać temu czas, bo jak będą mieli dziecko to intuicyjnie będą wiedzieli co robić, przecież ich mama/babcia/prababcia wychowały tyle dzieci nie czytając żadnych książek. Owszem – intuicja jest niezwykle ważna w procesie pielęgnacji dziecka, komunikacji z nim i wychowania i warto jej słuchać, bo zazwyczaj nam dobrze podpowiada. Ale nasza intuicja nie jest jednak w stanie odpowiedzieć na wszystkie problemy i jeśli nie będziemy wiedzieć, że np. okres między 2 tygodniem a 3-4 miesiąca życia to czas kiedy dziecko może doświadczać intensywnego bólu z powodu kolek, to intuicja nam tego nie podpowie i nie będziemy wiedzieć co dzieje się z dzieckiem, ani co z tym zrobić.
Poznanie faz rozwoju dziecka, trudności i potrzeb, które pojawiają się na określonych etapach pozwala uniknąć niepotrzebnej dezorientacji i frustracji i daje narzędzie do podejmowania właściwych decyzji.
Poznaj język niemowląt
Zanim nasz bobas nauczy się wyrażać swoje potrzeby w ojczystym języku minie trochę czasu, nie ma się co łudzić. Jednak to, że dziecko nie potrafi mówić nie oznacza, że się z nami nie komunikuje, jego „aparat mowy” jest po prostu inny; podstawowymi elementami języka niemowlaka jest ciało, mimika i płacz. Zrozumienie komunikatów dziecka pozwala na trafne interpretowanie jego potrzeb i w konsekwencji na adekwatne ich zaspakajanie. Poznanie języka niemowląt daje niepomierne korzyści. Maluch, którego potrzeby są dobrze rozpoznawane i zaspakajane jest spokojniejszy, bo czuje się bezpiecznie. Dobra komunikacja z dzieckiem uczyni rodzicielskie życie prostszym i wzmocni więź.
Przygotuj się na zmiany
Przyjście dziecka na świat sprawi, że wasze życie bardzo się zmieni na wielu płaszczyznach, poczynając od konieczności zmiany dotychczasowego stylu życia poprzez relację z partnerem, życie profesjonalne czy towarzyskie. Na niektóre z tych zmian możemy się przygotować, a na inne nie, ale warto jest przemyśleć w jaki sposób różne dziedziny naszego życia ulegną zmianie oraz co na pewno chcemy zmienić, a czego nie chcemy zmieniać, bo jest dla nas ważne i daje nam poczucie szczęścia.
Rozmawiaj z partnerem
Dobra komunikacja między rodzicami jest kluczowa w procesie wychowania i stanowi gwarant satysfakcji rodzicielskiej. Jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie rozmawiajcie o tym, jak chcecie aby wyglądało wasze rodzicielstwo i codzienne życie. Ustalcie jaki będzie podział obowiązków i jakie macie względem siebie oczekiwania. Zignorowanie tych kwestii może stać się źródłem dodatkowego stresu i frustracji, który negatywnie wpłynie na całą rodzinę.
Zanim wasze dziecko przyjdzie na świat, koniecznie zadajcie sobie nawzajem pytania takie jak: jak będziemy dzielić się obowiązkami? jak będziemy dbać o dziecko i jak będziemy dbać o naszą relację po pojawieniu się dziecka? Czym jest wg Ciebie dobre rodzicielstwo? Kiedy zaczniecie rozmawiać będą wyłaniać się różne ważne dla was kwestie . Szczera i otwarta rozmowa pomoże wam obniżyć poziom lęku, zorganizować się po pojawieniu się dziecka w domu, ale także, co niezmiernie ważne ułatwi wam funkcjonowanie po pojawieniu się dziecka na świecie.
Przygotujcie się do rodzicielstwa w naszej Niezwykłej Szkole Rodzenia! Odpowiadając na potrzeby rodziców przygotowaliśmy specjalny Moduł Rodzicielski, na który poruszamy tematy takie jak:
– wzmacnianie więzi z dzieckiem,
– komunikacja z dzieckiem
– karmienie, usypianie i zabawa
– potrzeby dziecka w przebiegu pierwszego roku życia,
– organizacja dnia i odpowiednich dla dziecka aktywności
– podstawy dobrego rodzicielstwa i wiele więcej!
Najbliższa edycja już 21-22 stycznia.
Więcej informacji na temat Niezwykłej Szkoły Rodzenia znajdziesz tutaj: http://bedziemyrodzicami.pl/warsztaty-dla-kobiet-w-ciazy/
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców, którym bliska jest idea świadomego rodzicielstwa!
1 Comment