Z koniecznością wykonania cesarskiego cięcia musi liczyć się każda kobieta spodziewająca się dziecka. Może ono być podyktowane zbyt dużą wagą mającego pojawić się na świecie maluszka bądź zagrożeniem życia matki lub dziecka. Jak wygląda połóg po cesarskim cięciu?
Cesarskie cięcie jest operacją, która wiąże się z naruszeniem powłok brzusznych. Dlatego przez kilka dni po zabiegu młoda mama może mieć trudności z poruszaniem się. Warto więc zatroszczyć się o wsparcie i pomoc przy opiece nad maluszkiem.
Po cesarskim cięciu – przez okres od trzech do czterech tygodni – kobieta zmaga się z wydzieliną z pochwy, która określana jest mianem odchodów połogowych. W pierwszym okresie mają one kolor czerwony. Później ich barwa zmienia się na różową, brązowe, wreszcie staje się bezbarwna. Krwawienie jest mniej silne niż w przypadku kobiet, które rodziły drogą naturalną. Widać to szczególnie u tych pań, u których cesarskie cięcie zostało wykonane jeszcze przed rozwinięciem się akcji porodowej.
Kobiety mające za sobą zabieg cesarskiego cięcia muszą liczyć się z utrzymującym się jeszcze dość długo wypukłym brzuszkiem. Wynika to ze zdecydowanie wolniejszego procesu obkurczania się macicy. W okresie połogu nie należy zapominać także o pielęgnacji blizny pooperacyjnej.