bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

tablice sensoryczne
Dziecko

Terapia sensoryczna i jej wszechstronne zastosowanie w rozwoju dziecka

Terapia sensoryczna cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza jeśli chodzi o leczenie i wspieranie dzieci z autyzmem czy zaburzeniami neurorozwojowymi. Z jej elementów warto korzystać także w przypadku dzieci rozwijających się prawidłowo. Terapia angażuje zmysły, poszerza zdolności psychoruchowe i pozwala się zapoznać z różnorodnością otaczającego nas świata.

Czym jest terapia sensoryczna?

Terapia integracji sensorycznej powstała na początku XX wieku. Ma ona formę zabawy, która uczy dziecko odpowiedniego reagowania na docierające bodźce i wrażenia zmysłowe. Zakłada się, że zdolność prawidłowego rozpoznawania bodźców sensorycznych zaczyna się już w życiu płodowym, a kształtuje się do około 7 roku życia. Zdarza się, że proces ten nie przebiega prawidłowo. Jeśli przyczyną tego stanu nie są uszkodzenia narządów zmysłów, a problem z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych, wówczas najlepiej sprawdzi się właśnie terapia sensoryczna. Zalecana jest w takich przypadkach jak trudności z koncentracją, niewłaściwa (nadmierna lub zbyt mała) wrażliwość na bodźce, opóźniony rozwój mowy czy trudności z koncentracją. Ścianki i tablice manipulacyjne weszły też do ogólnego użytku w przedszkolach i świetlicach, ponieważ wspierają rozwój każdego dziecka.

Jakie są narzędzia terapii sensorycznej?

Istnieją pracownie integracji sensorycznej, które zawierają takie elementy jak baseny z piłeczkami, baldachimy światłowodowe, huśtawki terapeutyczne, wiszące obręcze czy świecące płytki. Razem tworzą one idealne środowisko do rozwoju wrażliwości na bodźce zmysłowe. W wielu przypadkach sprawdzą się jednak pojedyncze ścianki i tablice sensoryczne. Zawierają one różne elementy, jak klocki, koraliki czy sznurki. Wzbudzają one ciekawość dziecka i zachęcają je do eksploracji. Maluch poszerza zakres ruchu, ćwiczy spostrzegawczość i refleks, często trenuje także umiejętność dedukcji poprzez analizowanie działania poszczególnych przedmiotów. Tablice sensoryczne wspierają rozwój każdego dziecka, warto się więc w nie zaopatrzyć. Duży wybór ścianek oferuje internetowy sklep Moje Bambino.

Dziecko do wieku szkolnego wciąż uczy się rozpoznawać bodźce docierające do jego zmysłów oraz prawidłowo je interpretować. Aby proces ten przebiegał sprawniej, warto dbać o stymulację sensoryczną malucha. Pomagają w tym różne tablice i ścianki. Terapia sensoryczna stosowana jest także w takich sytuacjach jak rehabilitacja dziecka czy diagnoza opóźnienia w rozwoju. Profesjonalny sprzęt nie tylko ma działanie terapeutyczne. Przynosi także dziecku radość!