bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

pediatra dla noworodka
Dziecko

Czym powinien charakteryzować się dobry pediatra dla noworodka?

Wszyscy młodzi rodzice chcieliby, by ich maluchem zajmował się doskonały lekarz. To zrozumiałe. Dobra opieka medyczna jest ważna nawet w przypadku zdrowych maluchów, których rozwój należy obserwować i wspierać go. Czym powinien charakteryzować się dobry pediatra dla noworodka?

Profesjonalny

Dobry lekarz musi być profesjonalistą. Musi mieć doświadczenie, które przekłada się na efekty jego pracy. Dobry lekarz ma dużą wiedzę ogólną. Musi znać się nie tylko na chorobach – tych popularnych i bardzo rzadkich, ale też na prawidłowym rozwoju dziecka. To, co u dorosłego mogłoby wzbudzić niepokój, u dzieci bywa naturalnym stanem rzeczy. Profesjonalny lekarz musi więc potrafić rozróżnić to, co powinno martwić od tego wszystkiego, co na danym etapie życia jest uznawane za standard.

Spostrzegawczy

Pediatra dla noworodka musi być osobą bardzo drobiazgową i zwracającą uwagi na każdy szczegół. Noworodek nie jest w stanie sam powiedzieć, co mu dolega. Nawet rodzice mogą nie zauważyć wszystkich objawów, chociażby dlatego, że się ich nie spodziewają. Dobry pediatra musi mieć otwarty umysł, słuchać wywiadu od rodziców lub opiekunów malucha, ale równocześnie musi też być dobrym obserwatorem, który sam zauważy ewentualne nieprawidłowości.

Dostępny

Dobry pediatra to taki, do którego można się zapisać lub zgłosić w razie potrzeby. Czasami bardzo dobry lekarz pracuje danej przychodni tylko raz w tygodniu i wtedy właśnie oblegają go tłumy. Co, jeśli jednak dziecko będzie potrzebowało konsultacji innego dnia? W takim wypadku najprawdopodobniej trafi ono pod opiekę innego lekarza – takiego, którego nie zna, a lekarz nie zna przypadku malucha. To nie jest dobra sytuacja, bo lekarzowi, który nie zna dziecka, trudniej jest ocenić jego rozwój i postępy.

Szukający najlepszych rozwiązań

Pediatra powinien zawsze szukać najlepszych możliwych rozwiązań. Nie zawsze leczenie farmakologiczne jest jedyną możliwą opcją. Czasami warto skorzystać z naturalnych metod leczenia. Tutaj jednak trzeba też podkreślić, że dobry pediatra nie powinien jednak w razie potrzeby zwlekać ze wdrożeniem leczenia przy pomocy leków z apteki, tym także antybiotyków. Ważne jest po prostu, by zachować zdrowy rozsądek i sięgać po nie wyłącznie wtedy, gdy są najlepszą opcją, która pozwoli maluszkowi szybko powrócić do zdrowia. Co ważne – sytuacji, w których noworodek wymagałby leczenia farmakologicznego, jest dość niewiele. Zadaniem lekarza jest raczej monitorowanie prawidłowego rozwoju malucha, niż jego leczenie.