bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

dbanie o dziecko
Dom

Dbanie o dziecko w pierwszych dobach życia

Każdy młody rodzic ma wiele wątpliwości co do tego jak powinien dbać o swoje dziecko. Każdy chciałby przecież wspierać rozwój maleństwa i zapewnić mu szczęśliwe dzieciństwo. Jak wygląda dbanie o dziecko w pierwszych dobach życia? O czym warto pamiętać? O co trzeba zadbać?

Nie musisz spieszyć się z kąpielą

Jeszcze kilka lat temu noworodek był kąpany od razu po porodzie lub następnego dnia. Kąpanie maleństwa zalecano codziennie. Obecnie odchodzi się od tego trendu i zaleca się wstrzymanie się z pierwszą kąpielą. Dzięki temu maluch może być po raz pierwszy wykąpany we własnym domu i w komfortowych warunkach. Później dziecko można kąpać nawet raz w tygodniu, o ile nie ma potrzeby, by robić to częściej. Dzięki temu kąpiel można wykorzystać jako okazję do wspólnej zabawy, a nie tylko jako zwykłą czynność higieniczną.

Unikaj hałasu i jasnego światła

Pamiętaj, że noworodek ma inne potrzeby niż niemowlę. W związku z tym powinieneś go odpowiednio traktować. Staraj się przy nim nie hałasować i nie narażać go na ostre światło. Dla maleństwa, które dopiero adaptuje się do świata poza brzuchem, może być to zbyt intensywne doznanie, którego efektem będzie głośny płacz. Postaraj się też unikać gwałtownych ruchów, które mogłyby zaniepokoić malucha. Jeśli to możliwe to poczekaj z zapraszaniem gości przynajmniej kilka dni.

Pamiętaj o pępku

Noworodek nie ma jeszcze zagojonego pępka. W związku z tym trzeba zadbać o kikut po pępowinie, by nie wdała się w niego żadna infekcja. Podstawą jest zadbanie o to, by ten rejon brzuszka pozostawał suchy. Najlepiej jest omijać go podczas kąpieli i czyścić przy pomocy suchego patyczka kosmetycznego. Niezwykle ważny jest też dobór odpowiednich ubrań i pieluszek, które nie uciskają brzuszka na wysokości pępka. Dzięki temu nie podrażniają go i nie powodują niepotrzebnego bólu.

Pamiętaj o nawilżeniu skóry

Większość dzieci rodzi się ze skórą suchą lub bardzo suchą. Równocześnie jest ona bardzo delikatna i wrażliwa. Z tego też powodu dbanie o dziecko obejmuje też dobranie odpowiednich kosmetyków, które skutecznie nawilżą skórę, ale równocześnie nie spowodują jej podrażnień. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki na bazie naturalnych składników, ale koniecznie trzeba mieć na względzie ich trwałość i datę ważności. Zdarza się, że środki o naturalnym składzie należy przechowywać w lodówce lub mogą być otwarte tylko przez kilka dni. Ma to ogromne znaczenie, bo kosmetyku po terminie nie powinno się używać, zwłaszcza na tak delikatnej skórze.