Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie karmienie piersią odżywianie

Karmienie piersią odżywianie – bogate w witaminy i składniki odżywcze

Data publikacji 12 kwietnia 2021


Kobieta w okresie karmienia piersią powinna szczególnie o siebie dbać. Musi dostarczać swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i składników odżywczych.

Potrzeby matki karmiącej

Może się wydawać, że najbardziej wymagającym dla kobiety okresem jest ciąża. Tymczasem to właśnie podczas karmienia piersią kobieta traci najwięcej kalorii i sił na zajmowanie się maleństwem i karmienie. Szczególnie na samym początku macierzyństwa maluch chce jeść praktycznie bez przerwy. Matka przystawia dziecko do piersi nawet kilkanaście razy dziennie. Wszystkie codzienne czynności podporządkowane są właśnie karmieniu niemowlaka. Jednak kobieta nie może zapominać o sobie i swoim zdrowiu. Dziecku potrzebna jest zdrowa, silna mama, która dba także o swoje własne potrzeby.

Trzeba pamiętać o zdrowiu młodej mamy!

Karmienie piersią odżywianie powinno być bardzo przemyślane. Tymczasem wiele młodych matek nie dba w tym czasie o swoje zdrowie. Nie wykonały badań profilaktycznych po porodzie, czasem nawet zapomniały o wizycie ginekologicznej, która powinna przecież być obowiązkowa. Dziecko jest za to bardzo zadbane. Tak być nie powinno. Matka powinna dbać o siebie i o swojego malucha, a partner i członkowie rodziny powinni udzielać wsparcia. W czasie karmienia piersią kobieta powinna jeść regularne posiłki. Wiele młodych matek o tym nie pamięta. Wszystko w domu jest podporządkowane maleństwu.

Dieta matki

W diecie młodej matki powinny być obecne węglowodany, białka i tłuszcze. Nie może zabraknąć źródeł wapnia. Najlepiej czerpać ten pierwiastek z nabiału, ale również osoby na diecie wegańskiej nie powinny mieć problemu z jego pozyskaniem. Tofu i określone grupy warzyw i owoców, rośliny strączkowe, właśnie tam można znaleźć sporo wapnia. Tłuszcz jest bardzo potrzebny w diecie. Najlepiej jeśli będą to tłuszcze roślinne. Lepiej za to unikać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Już dawno obalono mit o diecie matki karmiącej. Kiedyś przypuszczano, że niektóre pokarmy szkodzą maluchowi. Rzeczywiście, alergeny mogą przedostawać się przez pokarm, ale jeżeli maluch jest zdrowy, to matka może jeść absolutnie wszystko, oprócz alkoholu.

Pomoc eksperta

Jeżeli młoda matka nie ma wiedzy na temat dietetyki, a do tej pory odżywiała się źle, to dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z dietetykiem lub dietetykiem klinicznym, aby nie zaszkodzić sobie w tym trudnym czasie poprzez złe odżywianie się. Pomoc eksperta na pewno będzie bardzo przydatna i pozwoli kobiecie odetchnąć z ulgą. Zdrowe odżywianie nie będzie już problemem.

Zdrowie psychiczne w Warszawie

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?