bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

plan porodu
Dziecko

Plan porodu jako ułatwienie dla rodzącej i personelu

Obecnie w Polsce każda kobieta może przygotować plan porodu i zabrać go ze sobą do szpitala. Personel powinien respektować zapisy uwzględnione w planie porodu. Oczywiście czasami występuje sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia kobiety bądź dziecka i wtedy personel musi działać szybko i zdecydowanie, niekoniecznie zgodnie z planem.

Nacięcie krocza

W Polsce ogromnym problemem jest rutynowe nacięcie krocza wykonywane bez potrzeby. Odsetek kobiet, u których położone wykonały ten zabieg, jest bardzo wysoki. Jest to niezgodne ze standardami światowej organizacji zdrowia. Na pewno nie jest tak, że zdecydowana większość kobiet w Polsce potrzebowała tego zabiegu. Raczej został on wykonany rutynowo, bez rzeczywistej potrzeby. W wielu krajach jest to uznawane za okaleczenie kobiety i absolutnie nie powinno mieć miejsca. Nacięcie krocza powinno być wykonane tylko w stanie najwyższej konieczności, jeśli zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety albo dziecka. W przygotowanym planie porodu kobieta może zaznaczyć, że absolutnie nie zgadza się na taki zabieg.

Poród w wodzie

Plan porodu daje kobiecie możliwość wskazania swoich preferencji, jeśli chodzi o sposób porodu. Kobieta może zaznaczyć jakie pozycje wydają jej się najbardziej odpowiednie. Być może chodziła ona do szkoły rodzenia i poznała różne pozycje, dzięki którym można urodzić szybciej i łatwiej. Nie każdy szpital oferuje udogodnienia dla rodzących i nie wszędzie można urodzić na przykład w wodzie. Dlatego też warto dokładnie zorientować się, co oferuje konkretny szpital. W Polsce nie ma rejonizacji przy wyborze usług medycznych, dlatego też można wybrać dowolny szpital w całym kraju. Warto wybrać placówkę świadomie.

Świadome przygotowania do porodu

Świadomie przygotowany plan porodu jest ogromnym ułatwieniem dla rodzącej i personelu medycznego. Poród jest bardzo stresującym przeżyciem, kobieta czuje w tym czasie ból i cierpienie. Najlepiej aby kobieta skupiła się na oddechu i skurczach. Kiedy położna otrzyma plan porodu, nie musi ciągle przeszkadzać kobiecie i zadawać trudnych pytań. Odpowiedzi na pewne pytania są niezbędne, aby udzielić świadczeń medycznych we właściwy sposób. Obecnie wiele kobiet bardzo świadomie przygotowuje się do macierzyństwa, w tym również do porodu. Na pewno dużą pomocą jest szkoła rodzenia, a także książki związane z okresem w ciąży, porodu, połogu i karmienia piersią. W planie porodu można uwzględnić także, jak mają wyglądać pierwsze chwile maleństwa na świecie. Wiele kobiet życzy sobie, aby maluch od razu został przystawiony do piersi.