bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

plan porodu
Dziecko

Plan porodu jako ułatwienie dla rodzącej i personelu

Obecnie w Polsce każda kobieta może przygotować plan porodu i zabrać go ze sobą do szpitala. Personel powinien respektować zapisy uwzględnione w planie porodu. Oczywiście czasami występuje sytuacja zagrożenia zdrowia lub życia kobiety bądź dziecka i wtedy personel musi działać szybko i zdecydowanie, niekoniecznie zgodnie z planem.

Nacięcie krocza

W Polsce ogromnym problemem jest rutynowe nacięcie krocza wykonywane bez potrzeby. Odsetek kobiet, u których położone wykonały ten zabieg, jest bardzo wysoki. Jest to niezgodne ze standardami światowej organizacji zdrowia. Na pewno nie jest tak, że zdecydowana większość kobiet w Polsce potrzebowała tego zabiegu. Raczej został on wykonany rutynowo, bez rzeczywistej potrzeby. W wielu krajach jest to uznawane za okaleczenie kobiety i absolutnie nie powinno mieć miejsca. Nacięcie krocza powinno być wykonane tylko w stanie najwyższej konieczności, jeśli zagrożone jest życie lub zdrowie kobiety albo dziecka. W przygotowanym planie porodu kobieta może zaznaczyć, że absolutnie nie zgadza się na taki zabieg.

Poród w wodzie

Plan porodu daje kobiecie możliwość wskazania swoich preferencji, jeśli chodzi o sposób porodu. Kobieta może zaznaczyć jakie pozycje wydają jej się najbardziej odpowiednie. Być może chodziła ona do szkoły rodzenia i poznała różne pozycje, dzięki którym można urodzić szybciej i łatwiej. Nie każdy szpital oferuje udogodnienia dla rodzących i nie wszędzie można urodzić na przykład w wodzie. Dlatego też warto dokładnie zorientować się, co oferuje konkretny szpital. W Polsce nie ma rejonizacji przy wyborze usług medycznych, dlatego też można wybrać dowolny szpital w całym kraju. Warto wybrać placówkę świadomie.

Świadome przygotowania do porodu

Świadomie przygotowany plan porodu jest ogromnym ułatwieniem dla rodzącej i personelu medycznego. Poród jest bardzo stresującym przeżyciem, kobieta czuje w tym czasie ból i cierpienie. Najlepiej aby kobieta skupiła się na oddechu i skurczach. Kiedy położna otrzyma plan porodu, nie musi ciągle przeszkadzać kobiecie i zadawać trudnych pytań. Odpowiedzi na pewne pytania są niezbędne, aby udzielić świadczeń medycznych we właściwy sposób. Obecnie wiele kobiet bardzo świadomie przygotowuje się do macierzyństwa, w tym również do porodu. Na pewno dużą pomocą jest szkoła rodzenia, a także książki związane z okresem w ciąży, porodu, połogu i karmienia piersią. W planie porodu można uwzględnić także, jak mają wyglądać pierwsze chwile maleństwa na świecie. Wiele kobiet życzy sobie, aby maluch od razu został przystawiony do piersi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *