Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle sen niemowlaka

Sen niemowlaka – jak długo śpi dzidziuś?

Data publikacji 7 września 2021


Gdy w domu pojawia się dziecko, cały świat dosłownie przewraca się do góry nogami. Od tego momentu przez wiele miesięcy wszystko będzie kręciło się wokół potrzeb maluszka. Jedną z najważniejszych jest sen. Dlaczego? Bo to właśnie podczas snu niezwykle intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka. Tworzą się nowe komórki nerwowe oraz połączenia pomiędzy nimi. Układ nerwowy dojrzewa, dlatego deficyt snu w przypadku maluszków może być niebezpieczny dla ich rozwoju. Jak prawidłowo powinien wyglądać sen niemowlaka? Ile śpią dzieci? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek.

Sen noworodka

Przez pierwszych kilka tygodni swojego życia dziecko praktycznie cały czas śpi. Okresy czuwania są niezwykle krótkie, okresy snu długie. Dziecko wybudza się wtedy, gdy jest głodny. Alarmuje rodzica płaczem, dając sygnał, że należy zaspokoić jakąś potrzebę dziecka. Oczywiście maluszki płaczą nie tylko wtedy, gdy są głodne. W ten sposób komunikują, że jest im chłodno lub zbyt gorąco, że mają mokro. Gdy potrzebują bliskości mamy, również płaczą. Jeśli wszystkie potrzeby są zaspokojone, dzieci mogą spać i zwykle właśnie to czynią. Dlatego tak naprawdę pierwszy czy drugi miesiąc życia dziecka to głównie spanie, a także raczej krótkie okresy aktywności.

Jak wygląda sen niemowlaka?

Im dziecko starsze, tym okresy snu i czuwania wyglądają trochę inaczej. Maluszek wciąż dużo śpi, sen zajmuje nawet kilkanaście godzin jego doby, ale też momenty aktywności są dłuższe i częstsze. Dziecko ma w ciągu dnia kilka drzemek, ale też kilka razy się wybudza. W tym czasie bawi się, na przykład chwytając różne przedmioty, które znajdują się w zasięgu jego dłoni. Do mnie więcej pierwszego roku życia dziecko może mieć dwie lub trzy drzemki w ciągu dnia. Trzeba pamiętać o tym, że to też czas normowania się rytmu dziecka. Dlatego też niektórzy rodzice bardzo narzekają na fakt, że dzieci najbardziej aktywne stają się nocą. Rzeczywiście tak właśnie może być. Jeśli maluch bardzo dużo śpi w dzień, noc może być czasem czuwania.

Regulowanie rytmu snu i czuwania dziecka

Jak uregulować aktywność dobową dziecka, jeśli maluszek śpi w ciągu dnia, a bawi się nocą? Trzeba robić to małymi krokami i uzbroić się w cierpliwość. Niektórzy doradzają, by nie kłaść dziecka na drzemkę w ciągu dnia, bo dzięki temu będzie spało w nocy. To może być niezwykle niebezpieczne. Jeżeli dziecko chce spać, bo taka właśnie jest aktualnie jego potrzeba, nie można nienaturalnie wybudzać go i wzmagać jego aktywności. Działa to negatywnie na rozwój układu nerwowego.

Zdrowie psychiczne w Warszawie

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?