bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

rozwój dziecka
Dziecko

W jaki sposób wspierać rozwój dziecka poprzez zabawę?

Głównym elementem rozwoju dziecka w okresie wczesnodziecięcym jest przede wszystkim zabawa. Zajmuje ona większość wolnego czasu dziecka, a każdy rodzic powinien mieć na względzie, że warto wspierać swoje dziecko na różne sposoby, aby zabawa była jak najbardziej kreatywna oraz rozwijająca. Do zabawy wbrew pozorom nie potrzeba drogich i wyszukanych zabawek (w tym tych uwielbianych przez większość rodziców grających zabawek edukacyjnych) – czasami zwykłe codzienne przedmioty doskonale sprawdzają się w dobrej zabawie. Kupując zabawki warto postawić na sprawdzone przedmioty – lalki bobasy czy inne, puzzle, samochody czy klocki świetnie sprawdzą się przez całe dzieciństwo, a dziecko może je wykorzystywać do zabawy w różnorodny sposób.

Dlaczego warto, aby dzieci bawiły się lalkami?

Zabawa lalkami doskonale wpływa na rozwój motoryczny, fizyczny i psychiczny dziecka. Co więcej, lalki bobasy to doskonały element zabawy zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców – nie ma powodu, aby ograniczać podział zabawek na płeć. Dzieci bawią się lalkami na różne sposoby, w zależności od poziomu rozwoju emocjonalnego oraz wieku. Mniejsze dzieci z reguły traktują lalkę jako swoją przytulankę, szczególnie jeśli taka lalka bobas jest wykonana z miękkich i przyjemnych materiałów. Nieco starsze dzieci z powodzeniem lalkę bobasa mogą uznać jako „swoje” małe dziecko i ćwiczyć w ten sposób opiekę, naśladując zachowania rodziców względem siebie bądź rodzeństwa. Bardziej kompetentne pod kątem społecznym dzieci w starszym wieku chętnie odgrywają różne scenki z wykorzystaniem lalki bobasa. Dzięki temu ćwiczą zarówno postawy społeczne, jak i również bardzo ważne w życiu cechy, takie jak empatię, wyrozumiałość, cierpliwość czy opiekuńczość względem drugiej osoby.

Ćwiczenia umiejętności zabawy wyobrażeniowej

Lalka bobas jak już zostało to wspomniane wcześniej stanowi doskonały i najprostszy element dziecięcej zabawy z wykorzystaniem wyobraźni. Warto pamiętać, że dziecięce schematy zachowań i myślenia ewoluują przede wszystkim na bazie właśnie takiej, wyobrażeniowej zabawy. Naśladowanie, wymyślanie scenek z życia codziennego czy całych scenariuszy zabaw to bardzo ważny element rozwoju kilkuletniego dziecka. Warto zachęcać dziecka do tego typu zabawy – jeśli przejawia ono trudności w wyobrażeniu sobie pewnych rzeczy, rodzic może delikatnie pomagać i pokazywać, że na przykład lalki bobasy mogą z powodzeniem w wyobraźni stać się przyjacielem do wspólnych posiłków czy partnerem do zabawy na placu zabaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.