Czym jest SIDS? – czynniki ryzyka i środki zaradcze
Data publikacji 22 kwietnia 2021
Czym jest SIDS? To zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Ma miejsce wtedy, gdy dzieci nagle przestają oddychać podczas snu. Zazwyczaj wcześniej nie ma ku temu żadnych przesłanek – niemowlęta wyglądają na całkowicie zdrowe i nie mają żadnych oznak choroby.
SIDS – zespół nagłej śmierci łóżeczkowej
Liczba dzieci, które umierają z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (znanego również jako SIDS) spadła o ponad 50% od lat 90. Jednak SIDS jest najczęstszym powodem zgonów w pierwszym roku życia.
Przyczyny są nadal w dużej mierze nieznane.
Czynniki ryzyka
Przeprowadzone w ciągu kilkudziesięciu lat badania ujawniły kilka czynników ryzyka. Przede wszystkim wiek – najczęściej SIDS najczęściej dotyka dzieci między drugim a czwartym miesiącem życia. Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej prawie nigdy nie występuje w pierwszym miesiącu życia. Po ósmym miesiącu ryzyko znacznie spada. Niezwykle rzadko zdarza się, że dzieci umierają z tego powodu w drugim roku życia.
Częściej umierają chłopcy niż dziewczynki (na 60 chłopców umiera 30 dziewczynek).
Jeśli matka pali podczas ciąży lub w początkowym okresie życia dziecka, ryzyko jest pięć razy większe.
Badania pokazują, że przedwczesny poród nie jest jedyną przyczyną SIDS. Wcześniaki o wadze poniżej 1500 gramów są narażone na zwiększone ryzyko tylko w przypadku wystąpienia innych chorób, takich jak na przykład choroby płuc.
Prawdopodobieństwo wystąpienia SIDS jest większe u niemowląt, które śpią na używanych i zbyt miękkich materacach,. Takie materace, w których maluch się zapada, narażają dziecko na przegrzanie, a tego zdecydowanie należy unikać.
Preferowanym podłożem do spania jest więc dość twardy, nowy materac przykryty prześcieradłem. Trzeba również pamiętać, że noworodki i niemowlęta nie potrzebują poduszki.
Nie należy również pozostawać blisko dziecka zabawek, ubranek, pieluszek czy torebek foliowych.
Nie jest też wskazane aby niemowlę spało z rodzicami.
Dodatkowym czynnikiem jest sezonowość – nagła śmierć niemowlęcia jest bardziej prawdopodobna w miesiącach zimowych.
Środki zaradcze
Należy odpowiednio przygotować łóżeczko. Powinno być wyposażone w niezbyt miękki materac przepuszczający powietrze. Idealna temperatura pomieszczenia, w którym śpi dziecko, wynosi od 16 do 18 stopni Celsjusza.
W pierwszym roku życia należy unikać grubych koców, poduszek, zabawek, poduszek i ochraniaczy na materace. Łóżka wodne nie nadają się dla dzieci. Ponadto łóżeczko nigdy nie powinno się znajdować w okolicy grzejnika.
Lepiej używać śpiworka niż koca, który może zasłonić twarz i utrudnić oddychanie.
Pozycja na wznak jest najlepsza do spania dla niemowlaka. Oczywiście można kłaść go na brzuchu, ale tylko nadzorem opiekunów.
Należy unikać palenia papierosów. To nie tylko zmniejsza ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, ale także chorób układu krążenia i raka.
Dzieci powinny spać, jeśli to możliwe, we własnym łóżku.
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko, dlatego nie powinno się przerywać karmienia piersią zbyt wcześnie.
Warto aby rodzice byli przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy, aby w razie potrzeby mogli wykonać masaż serca i oddychanie usta-usta.