bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

co robić z dzieckiem
Dziecko

Co robić z dzieckiem, aby rozwijało się przez zabawę?

Czas spędzony z małym dzieckiem w domu jest zawsze czasem wartościowym. Maluszek uwielbia być z mamą, sama jej obecność działa na niego kojąco. W starszym wieku, gdy dzieci są już przedszkolakami, również czasami pozostają z opiekunem w domu, na przykład wtedy, gdy zachorują. Co robić wtedy ze swoją pociechą, aby ten czas był wartościowy dla jego rozwoju poznawczego? Poniżej kilka pomysłów i inspiracji.

Co robić z dzieckiem w domu?

Z dzieckiem w domu można robić mnóstwo sensownych rzeczy, które pozwolą mu rozwijać różne ważne umiejętności. Prawdziwym placem treningowym, na którym dzieje się tak wiele, jest po prostu kuchnia. To właśnie tam maluch może wraz z mamą przygotowywać posiłki. Tak naprawdę dziecko jest w stanie zaangażować się wiele różnych czynności. Może podawać warzywa lub owoce, obierać je ze skórki, kroić. To wszystko rozwija między innymi motorykę małą. Podczas wielu innych domowych czynności dziecko również rozwija się p poznawczo. Poza tym zwyczajnie uczy się życia. Maluch uczestnicząc w domowych pracach, bardzo rozwija własną samodzielność.

Gry i zabawy dla dzieci

Gdy rodzic ma czas, aby w domu poświęcić się po prostu zabawie z dzieckiem, warto wykorzystać wtedy wszelkiego rodzaju pomoce, na przykład gry, klocki i puzzle. To aktywności, które maluchy uwielbiają. Pozwalają im one rozwijać kreatywność, ale też wiele innych funkcji, na przykład wyobraźnię przestrzenną, planowanie. Właśnie te wszystkie umiejętności trenowane są podczas układania zwykłych układanek. Maluchy lubią współpracować z rodzicami, często dużo dłużej bawią się dobrze znanymi zabawkami, gdy mogą to robić razem z opiekunami.

Zabawy na świeżym powietrzu

Czas na świeżym powietrzu jest nieoceniony. To właśnie na zewnątrz można bawić się w różne gry ruchowe, które rozwijają dziecko fizycznie, ale też pozwalają mu lepiej orientować się w przestrzeni i rozwijać tak zwane zmysły proprioceptywne. Dzięki temu mózg rozwija się harmonijnie, integrują się wszystkie zmysły. Zabawy na świeżym powietrzu to między innymi berek, gra w klasy, kopanie piłki, różnego rodzaju tory przeszkód. Warto robić to ze swoim dzieckiem. Poza tym dla malucha niezwykle cenna jest możliwość korzystania z różnych sprzętów dostosowanych do jego wieku, takich jak rower, rowerek biegowy czy hulajnoga. Dzieci powinny mieć dostęp do takich zabawek, ponieważ dzięki nim rozwijają równowagę i lateralizację. Jeśli brakuje pomysłów na to, jak wartościowo spędzać czas ze swoją pociechą, można inspirować się, między innymi czytając blogi dla rodziców.