Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie – najważniejsze informacje na temat zabiegu

Data publikacji 22 kwietnia 2021


Większość kobiet w ciąży z pewnością planuje poród naturalny, jednak taki sposób przyjścia dziecka na świat z różnych względów nie zawsze jest możliwy. W takim wypadku przeprowadzane jest cesarskie cięcie. Na czym ono polega? Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie – czym jest i jak przebiega?

Naturalny poród to wyjście dziecka na świat poprzez drogi rodne matki. W przypadku cesarskiego cięcia mamy do czynienia z zabiegiem chirurgicznym. W trakcie jego trwania lekarze dokonują nacięć powłok brzusznych oraz ścian macicy kobiety, a następnie wyjmują dziecko na zewnątrz i zakładają rodzącej szwy (zwykle rozpuszczalne). Cała operacja trwa zazwyczaj około 40 minut. Decyzja o tym, by przeprowadzić cesarskie cięcie, może być podjęta jeszcze w czasie ciąży lub nagle, w trybie ostrym, gdy wymaga tego niespodziewana sytuacja związana ze stanem zdrowia matki lub dziecka. Kobiecie podaje się znieczulenie dolędźwiowe lub ogólne, dzięki czemu przez cały zabieg nie odczuwa ona żadnego bólu. Dolegliwości pojawiają się jednak po kilku godzinach – warto mieć świadomość, że cesarskie cięcie wymaga rekonwalescencji jak każda inna operacja. Hospitalizacja i powrót kobiety do sprawności trwa w tym wypadku dłużej niż po porodzie naturalnym. Z tego powodu specjaliści nie zalecają przeprowadzania cięcia cesarskiego bez konkretnych wskazań. Zabieg nie powinien być wykonywany bez wyraźnego uzasadnienia również z uwagi na późniejszy rozwój malucha. Dzieci rodzone przez cesarskie cięcie częściej wykazują słabszą odporność i bardziej narażone są na alergię, cukrzycę bądź astmę.

Kiedy wykonuje się cesarskie cięcie?

Powodów przeprowadzenia zabiegu CC jest wiele. W przypadku, gdy ciężarna ma problemy zdrowotne związane np. ze schorzeniami neurologicznymi, chorobami serca i płuc, nieprawidłowościami w obrębie miednicy i kręgosłupa czy wadami wzroku, wówczas zabieg z reguły jest zaplanowany z lekarzem odpowiednio wcześniej. Częstym wskazaniem do operacji jest także ciąża mnoga, konflikt serologiczny lub duża masa ciała dziecka. Cesarskie cięcie wykonuje się również wtedy, gdy płód układa się w nieodpowiedni sposób lub gdy łożysko ulega odklejeniu. Decyzja o operacji może zapaść już w czasie porodu siłami natury, gdy cały proces trwa zbyt wolno i brak wyraźnego postępu akcji. Zdarza się też, że nagle dochodzi np. do spadku tętna czy niebezpiecznego owinięcia pępowiny i lekarze rozpoczynają przygotowania do natychmiastowego przeprowadzenia cesarskiego cięcia, by zminimalizować jakiekolwiek ryzyko śmierci czy powikłań okołoporodowych. Zabieg niejednokrotnie wykonywany jest wtedy, gdy poród zaczyna się kilka tygodni przed planowanym terminem.

Zdrowie psychiczne w Warszawie

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?