Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie masaż Shantala

Czy warto wykonywać masaż Shantala?

Data publikacji 26 kwietnia 2021


Masaż Shantala to specjalna technika masażu, która jest dedykowana pielęgnacji i wspieraniu rozwoju noworodków oraz niemowląt. To masaż, który rodzice mogą wykonywać samodzielnie w domu, o ile wcześniej się go nauczą. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z lekcji u specjalisty, który pokaże dokładnie jak prawidłowo wykonać masaż. Najczęściej fachowca można znaleźć w szkole rodzenia. Czy warto wykonywać masaż Shantala? Jakie korzyści może on dać dziecku?

Rozluźnienie

Masaż niemowląt powinien być bardzo delikatny. Jego głównym celem jest delikatne rozluźnienie mięśni. Dzięki temu dziecko ma się wyciszyć i uspokoić. Ma też odczuwać mniejsze dolegliwości związane z ewentualnymi kolkami. Regularne wykonywanie masaży może pobudzać pracę jelit i ułatwiać maluszkowi wypróżnianie się. Może też dodatkowo stymulować mięśnie i pobudzać dziecko do rozwoju.

Przyzwyczajenie do dotyku

Noworodek musi się przyzwyczaić do dotyku. Przez dziewięć miesięcy, które spędził we wnętrzu macicy, jego zmysły nie były intensywnie pobudzane. Oczywiście dziecko nie było też dotykane. Kiedy więc po porodzie, jest ono wciąż przekazywane z rąk do rąk, noszone, przytulane albo odkładane do łóżeczka, które w gruncie rzeczy też je dotyka… to maluch może poczuć się niepewnie. Może odbierać to jako sytuację zagrożenia. Co ważne, noworodka mogą denerwować nawet ubranka, które mają bezpośredni kontakt z jego skórą. Masaż jest więc sposobem na to, by przyzwyczaić malucha do delikatnego dotyku. W przyjaznej atmosferze można pomóc mu oswoić się z nową rzeczywistością, w jakiej będzie odtąd żyć.

Budowanie więzi

Wykonywanie masażu może też być świetną okazją do budowania więzi pomiędzy rodzicami a maluchem. To czas poświęcony tylko dla nich. Bez telefonów, bez dodatkowych osób, bez żadnych ingerencji z zewnątrz. To doskonała okazja do bliższego poznania się, a przy tym skutecznego budowania zaufania. Maluch podczas masażu ma szansę przekonać się, że dotyk rodzica jest przyjemny i relaksujący. W ten sposób można zbudować zaufanie, które będzie procentowało przez następne lata.

Odżywienie i nawilżenie skóry

Wykonywanie masażu może się też przydać do tego, aby skutecznie nawilżyć skórę niemowlęcia. Do masażu wykorzystuje się oliwkę lub balsam, który podczas wykonywania kolejnych ruchów jest dokładnie wcierany w skórę. Zwykle noworodki mają bardzo suchą skórę, która także jest niezwykle wrażliwa i skłonna do alergii. Dlatego też masaż z oliwką może skutecznie pomóc w rozwiązaniu problemu ze zbyt niskim nawilżeniem skóry.

Zdrowie psychiczne w Warszawie

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?