bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

jak nosić noworodka w chuścue
Lifestyle

Jak nosić noworodka w chuście?

Malutkie dzieci uwielbiają być blisko mamy. To właśnie wtedy czują się bezpiecznie, bo zapach i dźwięk bicia serca najważniejszej osoby z perspektywy maluszka, działa tak bardzo uspokajająco. Nieustanne noszenie dziecka bywa jednak męczące. Poza tym czasami zwyczajnie trzeba zrobić coś innego. Życie nie oszczędza młodych mam, muszą one łączyć różne obowiązki z opieką nad dzieckiem. Wtedy wybawieniem staje się chusta. Chustowanie dzieci to popularny sposób na ich noszenie, który odciąża ręce, dając więcej swobody na co dzień. A przy tym wszystkim pozwala zaspokoić potrzeby dziecka.

Kiedy chustować noworodka?

Chusty stają się coraz bardziej znane i popularne w Polsce. Związane jest to między innymi z tym, że idea rodzicielstwa bliskości rozwija się, dociera do szerszego grona rodziców. Tak zwani bliskościowi rodzice często chustują swoje maluszki już od pierwszych dni ich życia. Jest to bezpieczne wtedy, gdy używa się odpowiednich chust (tkanych i kółkowych), a także posiada się wiedzę dotyczącą tego, jak to prawidłowo robić. To podstawa bezpieczeństwa. Jeżeli nigdy nie było się na szkoleniu z chustowania, lepiej odpuścić sobie wiązanie dzieci tylko i wyłącznie na podstawie filmów zobaczonych w internecie. Lepszą opcją będzie umówienie się na spotkanie z konsultantką, która pokaże, jak to robić. Dzięki temu już dzieci mające dosłownie kilkanaście dni życia będą mogły być cały czas blisko mamy, co pozwoli na przykład na większą aktywność w domu.

Jak nosić noworodka w chuście?

Niezwykle istotne jest to, aby podczas noszenia dziecka w chuście zachować odpowiednią pozycję ciała maluszka. Bobasek musi być ułożony w tak zwaną literkę c, a zatem jego plecki muszą być odpowiednio wygięte. Trzeba też dobrze ułożyć nóżki dziecka, tak by nie zdeformować bioderek. Górna część chusty musi też odpowiednio przytrzymywać główkę dziecka, która powinna być przytulona do ciała mamy. Przy tym wszystkim maluszek musi też swobodnie oddychać. Na początku to wszystko wydaje się trudne, jednak wtedy, gdy instruktorka pokaże, jak chustować dziecko, można robić to prawidłowo. Bez konkretnego instruktażu ze strony osoby doświadczonej można popełnić mnóstwo błędów. Te natomiast mogą mieć niestety bardzo negatywny wpływ na rozwój ruchowy dziecka. Nie można do tego doprowadzić. Odpowiedzialni rodzice powinni zatem najpierw nauczyć się chustowania na lalce, a dopiero po odpowiedniej ilości treningów przystąpić do wiązania własnego dziecka. Jak znaleźć kogoś, kto nauczy chustowania? Obecnie z tym nie ma problemu. W każdym większym mieście Polski są instruktorki, które pracują z rodzicami w domu.

Jak nosić noworodka w chuścue