bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

dieta dla kobiet w ciąży
Zdrowie

Dieta dla kobiet w ciąży – co musisz o niej wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że nie ma specjalnej diety dla kobiet w ciąży. O ile nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, a ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma też powodu do wprowadzania restrykcyjnej diety. Warto jednak wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na temat diety ciężarnych. Czego unikać? Co warto jeść?

Jedz zdrowo

Dieta dla kobiet w ciąży nie jest skomplikowana. Jej podstawowe założenie to po prostu zdrowie odżywianie. Oznacza to, że powinno się w miarę możliwości ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej oraz fast foodów. Oczywiście zdarza się, że przyszłe mamy mają od czasu do czasu ochotę na coś z tej grupy pokarmów np. na frytki. Nie stanie się nic złego, jeśli raz na jakiś czas pozwoli sobie ona na takie danie. Podstawą diety powinny jednak być warzywa, owoce, nabiał, chude mięso oraz bogate w błonnik produkty np. kasze lub pieczywo pełnoziarniste. Przyszłe mamy, które borykają się ze zgagą, powinny postawić na lekką dietę, która nie podrażnia dodatkowo żołądka.

Tego unikaj!

W ciąży powinno się jednak unikać niektórych produktów i dań. Najbezpieczniej jest zrezygnować w tym czasie z dań z surowym mięsem lub rybami. Dobrze jest też zrezygnować z owoców morza oraz serów pleśniowych. Są to produkty, które potencjalnie mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Mogą, ale nie muszą zaszkodzić przyszłej mamie. Najbezpieczniej jest więc po prostu wstrzymać się od ich spożywania.

Obserwuj siebie

Dieta dla kobiet w ciąży powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb konkretnej przyszłej mamy. Oznacza to, że powinna ona na bieżąco obserwować siebie i swoje potrzeby i na takiej podstawie układać swój jadłospis. Wiele zależy od samopoczucia przyszłej mamy i tego jak znosi ciążę. Są kobiety, które nie odczuwają żadnych dolegliwości podczas ciąży, więc przez cały czas jej trwania nie muszą pilnować diety. Są też takie panie, które mają problem ze zgagą, z zaparciami, czy nudnościami. One z kolei powinny dopasowywać to co jedzą do tego, jakiego efektu oczekują.

Woda w dużej ilości

Bardzo ważne w diecie ciężarnej jest woda. Wspomaga ona prawidłową pracę nerek, pomaga w utrzymaniu skóry w dobrym stanie a co równie istotne – jest potrzebna do gromadzenia się wód płodowych. Najlepiej jest pić przynajmniej 1,5 litra czystej wody, a górnej granicy jej spożycia nie ma. Zdecydowanie zdrowiej jest wybierać wodę mineralną niż soki owocowe, w których znajduje się sporo ukrytego cukru. Podczas ciąży woda powinna być podstawowym płynem w diecie.