Jak wygląda badanie ktg?
Data publikacji 23 kwietnia 2021
Badanie ktg jest przeprowadzane u ciężarnych po 30 tygodniu ciąży. W pewnych wyjątkowych przypadkach może ono też być przeprowadzane wcześniej, ale może się wtedy zdarzyć, że jego wyniki nie będą miarodajne lub nawet, że prawidłowe wykonanie badania nie będzie możliwe. Jak wygląda ono w praktyce?
Odpowiednia pozycja
Do badania ciężarna powinna położyć się na kozetce. Najlepiej, by przyjęła ona pozycję na lewym boku, ale w niektórych wypadkach zalecane jest położenie się po prostu na plecach. Wiele zależy od tego, jak ułożony jest płód i w jaki sposób można najskuteczniej przeprowadzić badanie.
Dwie peloty i pas
Badanie ktg przeprowadza się poprzez przyłożenie dwóch posmarowanych żelem do USG pelot do brzucha ciężarnej oraz przymocowaniu ich elastycznym pasem. Dzięki niemu peloty nie przesuwają się podczas badania, ale stale mogą monitorować pracę serca dziecka oraz ewentualną czynność skurczową macicy. Mimo że peloty są przymocowane, to ciężarna nie powinna zmieniać pozycji ani zbyt gwałtownie się ruszać. Najlepiej, by w miarę możliwości zrelaksowała się i spokojnie spędziła czas badania. Niezalecane jest też używanie telefonu komórkowego podczas jego trwania, bo może on spowodować zaburzenia w pracy urządzenia rejestrującego.
Ile trwa badanie?
Najczęściej badanie trwa około 20 minut. W tym czasie powinno się uzyskać miarodajny wynik. Zdarza się jednak, że badanie trzeba wydłużyć. Ma to miejsce najczęściej ze względu na to, że podczas podłączenia pelot dziecko spało, a praca jego serca była spowolniona lub było bardzo pobudzone, a jego serce pracowało zbyt szybko lub nierówno. W takim wypadku wydłuża się czas obserwacji po to, by upewnić się, że nieprawidłowości w zapisie to tylko chwilowy wybryk, a nie stan świadczący o chorobie lub nieprawidłowym rozwoju. Jeśli wynik badania wskaże, że praca serca maluszka jest zbyt wolna, to często zaleca się pacjentce zjedzenie czegoś słodkiego, co może obudzić malucha i pobudzić go do ruchu. Po kilkunastu minutach badanie można powtórzyć i potwierdzić lub zaprzeczyć poprzedniemu wynikowi.
Jak przygotować się do badania?
Do badania ktg nie idzie się jakoś szczególnie przygotować. Warto przed nim skorzystać z toalety, by móc spokojnie leżeć przez przynajmniej 20 minut. Na badanie dobrze jest dotrzeć chwilę wcześniej – bez pośpiechu. Szaleńczy bieg i stres mogą przyspieszyć pracę serca dziecka i wpłynąć na wynik badania. Najlepiej jest uspokoić się i wyciszyć, wypić łyk wody i spokojnie poczekać na polecenia od położnej wykonującej badanie.