Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak zrozumieć niemowle

Jak zrozumieć niemowlę, czyli uczymy się języka najmłodszych

Data publikacji 5 września 2021


Ekscytującym momentem w życiu każdej rodziny jest pojawienie się na świecie dziecka. To właśnie wtedy wszystko się zmienia, a codzienność zaczyna krążyć wokół maluszka. Trzeba nauczyć się funkcjonować w nowym układzie w rodzinie, a także dosłownie nauczyć nowego członka rodziny. Dziecko, tak niewinne i bezbronne, również sporo uczy się każdego dnia. Poznaje otaczający go świat oraz ludzi. Nabiera sprawności w komunikowaniu się, dzięki czemu może wyrażać swoje potrzeby. Jak je odczytywać? Jak zrozumieć niemowle? Poniżej podpowiadamy.

Jak komunikują się małe dzieci?

Umiejętność komunikacji jest jedną z najważniejszych dla każdego człowieka. Mowa, język, to niesamowity dorobek człowieka, który zrewolucjonizował tworzenie się społeczności. Trudno wyobrazić sobie, że kiedyś, dziesiątki tysięcy lat temu, ludzie nie porozumiewali się tak, jak teraz. Namiastkę tego, jak trudno zrozumieć się bez słów, można doświadczyć, gdy ma się malutkie dziecko. Ono przecież nie potrafi mówić, nie porozumiewa się werbalnie tak, jak starsze dzieci czy dorośli. Komunikuje się inaczej, między innymi za pomocą płaczu.

Płacz, czyli sposób, w którym komunikują się najmłodsi

To właśnie płacz jest pierwszym sposobem komunikowania się ze swoimi opiekunami, które posiada dziecko. Gdy maluszek czuje się bezpiecznie, jest mu ciepło i sucho, nie jest głodny oraz nic mu nie dolega, najczęściej jest po prostu cicho. Śpi, a jeśli jest rozbudzony, po prostu obserwuje sobie świat. Gdy pojawia się płacz, to po to, aby wysłać pewien komunikat i przyciągnąć uwagę opiekuna. Wrażliwi i świadomi rodzice uczą się odczytywać płacz swojego malucha i nadawać mu konkretne znaczenie. Wiedzą, kiedy dziecko płacze, bo jest głodne, a kiedy, bo boli go brzuszek. Umieją określić, czy płacz wynika z niezaspokojenia bardzo ważnych potrzeb, czy też z czegoś innego. Dlatego też nieodpowiadanie na płacz dziecka, na przykład w ten sposób, że podejdzie się do niego i nawiąże kontakt wzrokowy lub weźmie na ręce, tak negatywnie wpływa na rozwój dziecka.

Mowa najmłodszych

Dzieci nie tylko komunikują się za pomocą płaczu. Na kolejnych etapach rozwoju pojawia się przecież głużenie i gaworzenie. Dziecko zaczyna pracować swoim aparatem mowy, wydając dźwięki. Pojawiają się one na przykład podczas zabawy z opiekunem. Są niezwykle fascynujące, urocze. To właśnie one pozwoliły odkryć naukowcom tak zwany język niemowląt. Dzisiaj psychologowie i pedagogowie są pewni, że dzieci mają swój język. Dosłownie mówi się o języku niemowląt. Warto poczytać więcej na ten temat, jeśli pragnie się rozwinąć komunikację ze swoim maluszkiem.

Zdrowie psychiczne w Warszawie

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?