Kto powinien wybrać się na badania prenatalne?
Data publikacji 22 kwietnia 2021
Badania prenatalne to badania, które przeprowadza się na kobietach ciężarnych po to, by wykluczyć występowanie u płodu poważnych chorób i wad. Szybsze ich wykrycie daje większą szansę na szybsze podjęcie działań i próbę wyleczenia stwierdzonych nieprawidłowości. Kto powinien wybrać się na takie badania?
Mamy powyżej 35 roku życia
Jednym z ważnych wskazań do przeprowadzenia badań prenatalnych jest wiek przyszłej mamy. Badania wykazują, że ciąże kobiet powyżej 35 roku życia obarczone są większym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Nie oznacza to jednak, że każde dziecko urodzone przez mamę w takim wieku będzie chore. Po prostu należy w takim wypadku zachować szczególną czujność.
Osoby obarczone chorobami genetycznymi
Jeśli rodzice lub osoby z ich najbliższej rodziny cierpią na jakieś choroby genetyczne, to powinno się przeprowadzić badania prenatalne po to, by sprawdzić, czy dziecko będzie nimi obciążone. Oczywiście o konkretnych badaniach decyduje lekarz prowadzący, który powinien zostać poinformowany przez przyszłych rodziców o historii chorób w rodzinie.
Kobiety, u których w poprzednich ciążach wystąpiły aberracje chromosomowe
Kobiety, których poprzednie ciąże były obarczone wadami genetycznymi także znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że ich kolejne dziecko także będzie obarczone wadą genetyczną. W takim wypadku powinno się przeprowadzić badania po to, by wykluczyć lub potwierdzić chorobę. Równocześnie można też przeprowadzić badania skierowane na wykrycie konkretnej wady.
Mamy niepokojące się o malucha
Również przyszłe mamy, które nie mają żadnych wskazań do przeprowadzenia badań prenatalnych, powinny z nich skorzystać. Oczywiście mowa o badaniach nieinwazyjnych, czyli specjalistycznym USG oraz testach z krwi. Badania te pozwalają na wykluczenie trzech najczęściej występujących wad letalnych płodu oraz innych schorzeń np. zespołu Downa. Warto jednak pamiętać, że w przypadku gdy nie ma żadnych konkretnych wskazań do przeprowadzenia badań, to nie są one refundowane. W takim wypadku przyszli rodzice muszą pokryć ich koszt z własnej kieszeni. W przypadku USG podczas podstawowego badania prenatalnego często można poprosić także o nagranie filmu, który może być świetną pamiątką. Badania inwazyjne powinny być przeprowadzone wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza, ponieważ są one obarczone pewnym ryzykiem oraz, w przeciwieństwie do podstawowych badań nieinwazyjnych – należą do dość kosztownych procedur.