Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko rozwój poznawczy niemowląt

Na czym polega rozwój poznawczy niemowląt?

Data publikacji 18 kwietnia 2021


Sfera poznawcza człowieka jest obiektem zainteresowań między innymi psychologii. Tak zwane procesy poznawcze to nic innego jak wszelkie umiejętności, które pozwalają nam zdobywać informacje, odbierać bodźce, a następnie przetwarzać je i wykorzystywać. Procesami poznawczymi jest percepcja, a zatem postrzeganie, uwaga, pamięć myślenie. Oczywiście to jeszcze nie wszystkie procesy poznawcze, które są charakterystyczne dla człowieka, ale bez wątpienia te najbardziej podstawowe.

Rozwój poznawczy niemowląt

Na przestrzeni życia człowieka jego procesy poznawcze cały czas się rozwijają. Związane jest to z dojrzewaniem kolejnych struktur w mózgu człowieka. Sprawność umysłowa jest nabierana z biegiem czasu, od dosłownie pierwszych chwil życia dziecka. Jak zatem rozpoczyna się rozwój poznawczy niemowląt? W pierwszych tygodniach życia dziecka największy rozwój dotyczy percepcji. Maluch trenuje wzrok i słuch, odbierając coraz więcej bodźców z otoczenia. To właśnie widzenie mocno poprawia się na samym początku. Tuż po urodzeniu dziecko rozpoznaje jedynie kształty, natomiast w ciągu pierwszych kilku tygodni jego życia wzrok się wyostrzy. Jak wspierać rozwój poznawczy w tym obszarze? Pokazywać dziecku na przykład książeczki kontrastowe. Dla maluszka kolorowe i piękne obrazki nie są niczym pomocnym, ponieważ i tak ich nie dostrzeże. Książeczki kontrastowe to zupełnie inna bajka.

Rozwój psychoruchowy

Gdy określa się, w jakim stopniu rozwinięte jest dziecko, mówi się o rozwoju psychoruchowym. Oznacza to, że maluszek rozwija swoje procesy poznawcze również dzięki temu, że rozwija się ruchowo. To po prostu naturalny etap rozwoju w życiu człowieka. Pamięć czy myślenie maluszka nie wygląda tak samo, jak u dzieci starszych czy ludzi dorosłych. Dziecko uczy się między innymi chwytać przedmioty, a następnie nimi manipulować. To właśnie w ten sposób je poznaje, wkładając wszystko do buzi, badając rączkami, ustami i językiem. Gdy określa się etap rozwoju dziecka, sprawdza się to, czy maluch unosi już samodzielnie główkę, obraca się z plecków na brzuszek, samodzielnie siedzi, stoi przy meblach lub robi pierwsze kroki.

Jak wspierać rozwój poznawczy niemowląt?

W jaki sposób wspierać rozwój swojego dziecka w pierwszym roku jego życia? Tak jak wspominano wcześniej, podsuwać między innymi książeczki kontrastowe, a także inne zabawki, które są stworzone z myślą o najmłodszych. To różnego rodzaju zabawki manipulacyjne, które rozwijają między innymi motorykę małą. Poza tym dużo do dziecka mówić, w tym również w języku niemowląt, a zatem głużyć i gaworzyć.

Jakie są objawy niedoboru żelaza i jak je uzupełnić

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?