Zapobieganie odparzeniom u niemowląt – najważniejsze zasady pielęgnacji
Data publikacji 28 kwietnia 2021
Odparzenia u niemowląt to powszechny objaw, który powoduje spory ból, pieczenie i ogólny dyskomfort. Szacuje się, że nawet połowa małych dzieci miewa tego typu problemy skórne. Rodzice mogą jednak przeciwdziałać nieprzyjemnym i bolesnym dolegliwościom swojej pociechy. Zapobieganie odparzeniom u niemowląt polega na wdrożeniu kilku prostych zasad dotyczących higieny i pielęgnacji skóry malucha.
Częste przewijanie
Głównym czynnikiem sprzyjającym odparzeniom jest zbyt rzadkie przewijanie dziecka. Gromadzący się w pieluszce mocz i kał podrażniają delikatną skórę i prowadzą do nieprzyjemnych objawów. Zapobieganie odparzeniom u niemowląt należy zatem zacząć od regularnego przewijania – nie rzadziej niż co trzy godziny oraz oczywiście za każdym razem, gdy dziecko wypróżni się. Produkowane dziś pieluszki są dosyć chłonne, jednak nie warto czekać do momentu aż zaczną przeciekać. Systematyczne przewijanie jest warunkiem niezbędnym do tego, by maluch miał zdrową i czystą skórę.
Precyzyjne mycie
Sama zmiana pieluszki nie pomoże, jeśli pupa i okolice intymne niemowlaka nie zostaną dobrze umyte. Przy każdym przewijaniu konieczne jest więc dokładne przecieranie skóry bobasa. Część rodziców stosuje chusteczki nawilżane, choć czasem zawarte w nich składniki mogą dodatkowo podrażniać. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest przegotowana, letnia woda i zwykły wacik. Dziecko można umyć również pod kranem, choć z pewnością pochłonie to nieco więcej czasu i sił. Ważne, aby mycie skóry dziecka odbywało się w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy zachować delikatność, aby nie spowodować dodatkowego bólu. W przypadku dziewczynek istotne jest, by myć od miejsc intymnych w kierunku odbytu, a nie odwrotnie, ponieważ sprzyja to przenoszeniu bakterii kałowych.
Suszenie i wietrzenie
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że zapobieganie odparzeniom u niemowląt w dużym stopniu zależne jest od precyzyjnego osuszania skóry po umyciu. Zamiast intensywnie wycierać ciało, lepiej przyłożyć bawełniany ręcznik lub pieluszkę tetrową i pozwolić tkaninie, by wchłonęła wilgoć. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie suszarki. Powietrze urządzenia nie może jednak być zbyt gorące, by nie wywołać poparzeń i pieczenia. Dodatkowo wskazane jest codzienne wietrzenie pupy przez minimum 10-15 minut. Należy też pamiętać, by unikać ścisłego zapinania pieluszki.
Stosowanie odpowiednich produktów
Zapobieganie odparzeniom u niemowląt polega również na świadomym wyborze jak najlepszych dla dziecięcej skóry produktów kosmetycznych. Stosowane kremy, chusteczki czy balsamy nie powinny zawierać składników drażniących. Najlepszym rozwiązaniem są produkty naturalne, bez chemii, alkoholu czy elementów zapachowych. W razie konieczności należy zakupić preparat na odparzenia, np. w postaci maści.