Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie picie wody w ciąży

Dlaczego picie wody w ciąży jest niezwykle ważne?

Data publikacji 25 kwietnia 2021


Jedno jest pewne – kobiety w ciąży powinny dużo pić. Jednak, która kobieta chce cały czas pić tylko wodę? Jakie napoje są zalecane w ciąży, a których przyszłe matki powinny unikać?

Dlaczego picie wody w ciąży jest ważne?

Kobiety w ciąży powinny przynajmniej 1,5 litra dziennie, a nawet więcej.
W czasie ciąży jest wzrasta zapotrzebowanie na płyny. Wynika to z głównie z faktu, że objętość krwi przyszłej matki zwiększa się o mniej więcej litr, przez co organizm potrzebuje więcej płynów.
Poza tym strony płód potrzebuje również płynów do metabolizmu.
Niedobór wody u matki może spowodować zmniejszenie ilości wód płodowych, a to z kolei prowadzi do zaburzeń wzrastania płodu.
Przyszłe mamy powinny więc pić co najmniej 1,5 litra płynów rozłożone w ciągu dnia, jednak lepiej aby to było około 2,5 litra.

Jaka woda jest najlepsza?

Nawadnianie daje wiele pozytywnych efektów ubocznych. Picie wody w ciąży zapobiega zaparciom i infekcjom dróg moczowych, na które i tak szczególnie podatne są przyszłe mamy. Kobiety w ciąży powinny pić wystarczająco dużo, zwłaszcza w upały dni lub podczas ćwiczeń sportowych. Zawroty głowy, kołatanie serca, zawroty głowy lub ogólne osłabienie mogą być oznakami odwodnienia.

Jeśli pijesz dużo wody, powinnaś zrównoważyć równowagę elektrolitów. Najłatwiejszym sposobem jest picie w ciąży wody mineralnej, która – jak sama nazwa wskazuje – jest bogata w minerały, które organizm może natychmiast wykorzystać. Szczególnie polecana jest woda bogata w magnez i sód.
Sód równoważy równowagę soli i zapobiega skurczom, wapń jest niezbędny nienarodzonemu dziecku od czwartego miesiąca do budowy kości.
Najlepsza jest woda niegazowana lub lekko gazowana. Dzięki niej można uniknąć lub zmniejszyć zgagę, częstą ciążową dolegliwość.
Można również bez wahania pić wodę z kranu, chyba, że w budynku znajdują się rury ołowiane. Wtedy należy przestawić się na wodę butelkowaną.
W razie wątpliwości można przesłać próbkę wody do zbadania.

Co oprócz wody?

Jeśli na dłuższą metę woda nie smakuje przyszłej mamie, może pić również soki. Jednak podczas zakupów warto sprawdzać etykiety i wybierać tylko te, które składają się wyłącznie ze 100% soku owocowego. Należy omijać takie, w których składzie znajduje się cukier.

Kawa w ciąży

Jeśli lubisz rozpocząć dzień od ulubionego napoju, nie musisz się go całkowicie wyrzekać. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje maksymalnie 300 mg kofeiny dziennie jako zupełnie nieszkodliwe. Odpowiada to około dwóm filiżankom niezbyt mocnej kawy.
Nie zapominaj, że coca cola, gorzka czekolada i kakao również zawierają kofeinę.

Zdrowie psychiczne w Warszawie

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?