bedziemyrodzicami.pl

bedziemyrodzicami.pl – dziecko, parenting

narodziny dziecka
Dziecko

Jak narodziny dziecka wpływają na życie rodziny?

W życiu wielu par jest taki moment, kiedy na świecie pojawia się ich pierwsze dziecko. To bez wątpienia czas ogromnych emocji, wzruszeń, ale też zmian. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Psychologowie bardzo często podkreślają, że narodziny dziecka mogą wywołać niejeden kryzys w życiu pary. Nie o to chodzi, aby bać się zostania rodzicami. Ważniejsze jest to, by zdawać sobie sprawę z wyzwań, które wtedy czekają na ludzi. Jeśli do tematu rodzicielstwa i posiadania dziecka podejdzie się bez iluzorycznych wyobrażeń, życie będzie po prostu łatwiejsze.

Narodziny dziecka

Co zmienia się po narodzinach dziecka? Na początku ludzi zalewa fala miłości, radości, mają poczucie spełnionego marzenia. Potem jednak pojawia się też tak zwana szara rzeczywistość. Okazuje się, że życie zwyczajnie musi się zmienić, ponieważ po narodzeniu maluszka wszystko wygląda inaczej. Pary, którym trudno zaakceptować tę nową rzeczywistość, które starają się zatrzymać życie z przeszłości, bardzo często przeżywają gorzkie rozczarowanie. Warto zatem po prostu pozwolić sobie na ten nowy etap.

Bliskość i zrozumienie w związku

Dlaczego pary po narodzinach pierwszego dziecka często mają kryzys? Ponieważ zwyczajnie brakuje im czasu dla siebie. Życie zaczyna toczyć się wokół potrzeb maluszka, a te na początku są zawsze wyjątkowe. Przez wiele tygodni, kiedy to kobieta jest w połogu, życie seksualne pary musi się zmienić. Pojawia się zatem frustracja, często również ta seksualna. Warto o tym rozmawiać, dzielić się swoimi bolączkami, mówić o własnych potrzebach. Z reguły po kilku lub kilkunastu tygodniach wszystko się unormuje. Ludzie odnajdują swój nowy rytm w tym nowym etapie wspólnego życia.

Bycie rodzicem

Dobrze, jeśli ludzie nie zapominają o tym, że poza rodzicem, są również partnerem. W rodzicielstwie można się zatracić. Często robią tak ludzie, którzy latami starali się o dziecko, wreszcie spełniając największe życiowe marzenie. Nie o to chodzi, by nie cieszyć się pierwszymi miesiącami czy latami rodzicielstwa. Trzeba jednak pamiętać, że w życiu funkcjonuje się w różnych rolach. Jedną z tych bardzo istotnych jest też rola w związku miłosnym. Zwyczajnie warto znaleźć w każdym dniu odrobinę czasu dla swojego partnera lub partnerki. Niechaj tematy rozmów nie kręcą się tylko wokół dziecka. W końcu wcześniej ludzi łączyło wiele innych wspólnych spraw, wartości, zainteresowań. Uświadomienie sobie tego może pozwolić przetrwać wczesny czas rodzicielstwa bez nadszarpnięcia relacji partnerskiej.