Emocjonalny rozwój dziecka
Data publikacji 2 kwietnia 2021
Przez pierwsze lata życia dziecko rozwija się w wielu różnych obszarach. Jednym z najważniejszych jest rozwój emocjonalny. Na czym on polega? Jakie są ważne umiejętności w rozwoju emocjonalnym? Poniżej podpowiadamy rodzicom.
Emocjonalny rozwój człowieka
Czym jest rozwój emocjonalny? To nabywanie pewnych kompetencji i umiejętności osobistych, które związane są z rozumieniem uczuć, wyrażeniem ich, zarządzaniem nimi. Bardzo często potocznie mówi się o kontrolowaniu emocji. Bardziej fachowym określeniem jest natomiast regulowanie emocji. Człowiek uczy się regulowania własnych emocji w pierwszych latach swojego życia. Na początku kiepsko sobie z tym radzi, jednak w miarę upływu czasu potrafi lepiej regulować uczucia trudne, na przykład złość, smutek, gniew. Oczywiście regulowanie emocji dotyczy również uczuć przyjemnych. Człowiek musi wiedzieć, jak może wyrażać radość czy entuzjazm w sposób, który jest społecznie akceptowany.
Emocje małego dziecka
Na początku życia emocje maluszka są całkowicie poza jego kontrolą. Dlatego też mówi się, że emocjonalny rozwój dziecka trwa stosunkowo długo. W pierwszych miesiącach, czy nawet latach życia, największym ukojeniem i pocieszeniem jest po prostu mama lub inny opiekun. Wtedy dziecko raczej samo się nie uspokaja. To jeden z dużych błędów, który często popełniają świeżo upieczeni rodzice. Sądzą, że jeśli malucha zostawi się samemu sobie, to wreszcie uspokoi się on, a następnie nauczy, że płacz nie jest sposobem na przyciąganie uwagi. Tymczasem jest wręcz na odwrót. Dzieci, które nie otrzymują uwagi ze strony rodziców wtedy, gdy płaczą, zwyczajnie zamykają się w sobie, odcinają, zamrażają uczucia. To bardzo negatywne dla ich rozwoju.
Umiejętność samouspokajania się
Maluch musi nabyć umiejętność samouspokajania się. Tak jak wspominano powyżej, w pierwszym czy drugim roku życia to jeszcze poza jego możliwościami. Natomiast starsze dzieci coraz lepiej regulują własne emocje, uczą się, jak mogą wrócić do stanu równowagi, w którym czują się spokojnie i dobrze. Warto dać czas swoim maluchom i pamiętać o tym, że nabywanie kompetencji emocjonalnych to naprawdę długotrwały i złożony proces. To ogromne zadanie, z którym musi poradzić sobie człowiek w pierwszych latach swojego życia. Nawet dzieci w pierwszych latach edukacji szkolnej niejednokrotnie nie potrafią jeszcze dobrze regulować swoich uczuć, wciąż potrzebują pomocy ze strony dorosłych. Bądźmy zatem wyrozumiali dla najmłodszych. Świat emocjonalny człowieka zmienia się na przestrzeni całego życia, jednak to pierwszych kilkanaście lat jest tym czasem, kiedy nabywa się najwięcej kompetencji.