Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko zajęcia w szkole rodzenia

Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia?

Data publikacji 31 marca 2021


Wielu przyszłych rodziców decyduje się na udział w zajęciach szkoły rodzenia. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież każdy chciałby się przygotować do porodu i powitania na świecie malucha. Jak wyglądają takie zajęcia? Czego można podczas nich się nauczyć?

Teoria

Zajęcia w szkole rodzenia obejmują część teoretyczną i praktyczną. Teoria dotyczy przede wszystkim tego, jak wygląda poród, jakie środki łagodzenia bólu są dostępne, czym się charakteryzują oraz jakie prawa ma kobieta rodząca. Część teoretyczna najczęściej jest prowadzona w większych grupach w formie wykładu. Często na takich zajęciach omawia się plan porodu oraz przygotowuje się jego własną wersję. Dzięki temu rodzice wiedzą, czego spodziewać się, gdy już trafią do szpitala.

Praktyka

Takie zajęcia w szkole rodzenia najczęściej są organizowane w mniejszych grupkach po to, by każdy mógł spróbować swoich sił. Na takich zajęciach przyszli rodzice uczą się kąpać dzieci, przewijać je oraz prawidłowo nosić. To wszystko z pewnością przyda im się, gdy dziecko pojawi się już na świecie. Pod okiem doświadczonych położnych rodzice uczą się tego, jak zadbać o malucha. Na takich zajęciach powinni być obecni oboje rodzice. Dzięki temu będą mogli wspólnie zająć się dzieckiem i stworzyć dobrze prosperującą rodzinę.

Karmienie piersią

To bardzo ważna część zajęć. Obecnie stawia się bardzo duży nacisk na karmienie piersią. W związku z tym przyszła mama musi nauczyć się tego, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak często to robić i skąd wiedzieć, że niemowlę się najada. W razie problemów można później zgłosić się po poradę do doradcy laktacyjnego. To dobry pomysł, by nabrać pewności siebie i śmiałości w karmieniu malucha. Dzięki temu przyszła lub młoda mama wie, jak może samodzielnie odciągać pokarm i jak go przechowywać. Wie też, jak utrzymać swoją laktację na zadowalającym poziomie.

Pierwsza pomoc

Bardzo ważną częścią szkoły rodzenia jest też pierwsza pomoc. Noworodki i niemowlęta potrzebują innej opieki niż dorośli, więc w razie zagrożenia życia np. poprzez zadławienie, potrzebują innego rodzaju pomocy. Rodzice powinni więc wiedzieć, jak się zachować jeśli dziecko zakrztusi się lub z niejasnej przyczyny straci przytomność. W takiej sytuacji ważne są sekundy, a prawidłowa i szybka reakcja rodziców może uratować dziecku życie. Z tego też powodu zajęcia z pierwszej pomocy często są wpisywane w program zajęć szkoły rodzenia lub też są proponowane jako dodatkowe spotkanie z rodzicami.

Jakie są objawy niedoboru żelaza i jak je uzupełnić

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?