Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko rozszerzanie diety

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Data publikacji 4 listopada 2022


Rozszerzanie diety niemowlaka polega na stopniowym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających do diety dziecka, co oznacza, że przestaje się ono żywić wyłącznie mlekiem (matki lub modyfikowanym). Kiedy jest najlepszy moment na wprowadzanie nowych posiłków do diety, aby jej wzbogacanie przebiegło bez większych zakłóceń?

Jakie są zalecenia dotyczące rozszerzania diety niemowląt?

Zarówno według zaleceń WHO, jak i UNICEF uważają, że najlepsze dla niemowląt jest karmienie wyłącznie piersią przez ich pierwsze 6 miesięcy życia. Zgodnie z tym od momentu ukończenia 6. miesiąca życia do 2. roku życia dziecko powinno mieć wzbogacaną dietę o kolejne wartościowe dla niego posiłki, jednak nie należy eliminować przy tym pokarmu matki z codziennego jadłospisu. Pod tymi zaleceniami podpisuje się również Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W tym jednak przypadku dopuszczalne jest rozszerzanie diety pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia dziecka, pod warunkiem jednak, że są ku temu uzasadnione okoliczności ustalone przez lekarza. Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zwraca uwagę na to, że przy ustalaniu momentu wprowadzania innych pokarmów do diety niemowlęcia należy brać pod uwagę przede wszystkim jego gotowość na przyjmowanie nieco odmiennych posiłków.

Przy wcześniejszym rozszerzaniu diety należy mieć na uwadzę bezpieczeństwo odpowiedni sposób karmienia — warto zaopatrzyć się przy tym w specjalne krzesełko do karmienia.

Po czym poznać, że dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?

Kiedy rodzic można uznać, że dziecko ma już odpowiednie umiejętności do tego, by można było wprowadzać do jego codziennego jadłospisu posiłki stałe? To przede wszystkim następujące wskaźniki:

  • umiejętność stabilnego siedzenia z podparciem (dziecko stabilnie trzyma głowę, nie przechyla się ba boki ani też w przód lub w tył),
  • brak odruchu wypychania pokarmów językiem,
  • umiejętność chwytania pokarmu i samodzielnego kierowania go do buzi.

Jeżeli dziecko wykazuje gotowość do nauki jedzenia stałych posiłków, nie pozostaje nic innego jak przygotować krzesełko do karmienia i rozpocząć stopniowe podawanie mu nowych posiłków.

Dlaczego nie warto rozszerzać dziecku diety zbyt wcześnie?

Do 6. miesiąca życia mleko matki lub jeśli nie ma możliwości jego podawania, mleko modyfikowane w pełni zaspokajają zapotrzebowanie dziecka na energię i składniki odżywcze. Dopiero gdy niemowlę skończy 6. miesiąc życia i zaczyna nabywać nowych umiejętności, jego zapotrzebowanie rośnie, a co za tym idzie, wymaga wprowadzenia do diety nowych posiłków, przy jednoczesnym zachowaniu spożywania odpowiedniej ilości mleka. Zaleca się, by mleko marki lub modyfikowane stanowiło istotną część codziennych posiłków do ukończenia przez dziecko 2. roku życia.

Jakie są objawy niedoboru żelaza i jak je uzupełnić

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?