Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie witamina D w ciąży

Witamina D w ciąży – co warto wiedzieć?

Data publikacji 23 kwietnia 2021


Okres ciąży jest bardzo ważny w życiu kobiety. Wtedy to powinna ona dbać o swoje zdrowie i wykonywać regularne badania. W ciąży bowiem bardzo łatwo można dojść do sytuacji, gdy w organizmie kobiety zaczyna brakować pewnym witamin i mikroelementów. Wśród tych, które najczęściej są potrzebne, jest witamina D.

Dlaczego witamina D w ciąży jest tak ważna?

Witamina D, podobnie jak wszystkie inne witaminy, jest niezwykle ważna gdy chodzi o prawidłowe działania ciała ludzkiego. Jednakże organizm osoby dorosłej jest w stanie dostosować się do czasowych niedoborów. Inaczej ta sytuacja wygląda gdy chodzi o rozwój dziecka w łonie matki. Wtedy to bowiem witamina D i jej odpowiednia dawka jest kluczowa, jeżeli pragnie się zapewnić prawidłowy przebieg ciąży.
Problem jednak tkwi w tym, że niedobory witaminy D są niezwykle powszechne w polskim klimacie. Witamina ta jest bowiem wytwarzana przede wszystkim w skórze wystawionej na działanie promieni słonecznych. Jednakże polski klimat sprawia, że przez większość roku pogoda nie zapewnia odpowiednio dużego nasłonecznienia. Dlatego też większość dorosłych Polaków i Polek zmaga się z niedoborami witaminy D. W ciąży sytuacja tylko się pogarsza, ponieważ rozwijające się ciało dziecka pobiera dużo tego cennego składnika z organizmu matki. Dlatego też najczęściej konieczna jest dodatkowa suplementacja.

Witamina D w ciąży – jaką dawkę najlepiej przyjmować?

Zazwyczaj przed przepisaniem suplementów z witaminą D, lekarz kieruje pacjentkę na badania krwi. Badania te pomagają oznaczyć rzeczywisty poziom tej witaminy w organizmie kobiety. Dzięki temu można określić jaką dawkę powinna ona przyjmować na co dzień. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, standardową dawką zalecaną dla kobiet w ciąży jest 1500-2000 IU/dzień. Witamina D w ciąży powinna zacząć być stosowana od drugiego trymestru. Wtedy to braki tej witaminy zaczynają poważnie wpływać na rozwój dziecka. Jest ona kluczowa gdy chodzi o układ szkieletowy. Z kolei zaś kobiety ciężarne, cierpiące z powodu poważnych niedoborów witaminy D, mogą zmagać się z nietolerancją glukozy, rzucawką przedporodową i wieloma innymi niebezpiecznymi objawami. Najlepszym wyjściem jest regularne monitorowanie poziomów tej witaminy we krwi, dzięki czemu można odpowiednio dostosowywać suplementację do zapotrzebowania. Ważne jest też to, aby kobieta przyjmowała pokarmy z wysoką zawartością tej witaminy, a także spędzała dużo czasu na świeżym powietrzu. Przy odpowiednim przygotowaniu, każda kobieta bez problemu poradzi sobie z problemem niedoboru witaminy D w ciąży.

Zdrowie psychiczne w Warszawie

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?