Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak wybrać położną

Jak wybrać położną, która będzie realnym wsparciem po porodzie?

Data publikacji 24 kwietnia 2021


Ciąża, poród, połóg oraz pierwsze tygodnie opieki nad dzieckiem to niezwykle wymagający czas w życiu każdej kobiety. To właśnie wtedy mierzy się ona z czymś zupełnie nowym. Nawet, jeżeli jest już mamą i ma starsze dzieci, każdy nowy członek rodziny to zupełnie nowa sytuacja. Warto o tym pamiętać i zwyczajnie pozwolić sobie pomóc. Takim wsparciem może być dobra położna, która zjawi się w domu na tak zwanych wizytach patronackich.

Wizyty domowe położnej

W Polsce kobiety w ciąży mają prawo wybrać sobie same położną. Mogą zmienić ją, nawet jeżeli wcześniej korzystały ze wsparcia innej specjalistki. To prawo, z którego warto zdawać sobie sprawę. Jeżeli kontakt przy wcześniejszych ciążach z konkretną położną nie przebiegał prawidłowo, nie trzeba kontynuować go kolejnym razem. Wsparcie położnej rozpoczyna się jeszcze na etapie ciąży. To właśnie wtedy prowadzi ona różne formy edukacji dla ciężarnej. Może pokazywać i opowiadać między innymi o tym, jak pielęgnować ciało w ciąży, jak ćwiczyć, dbać o dietę. Po porodzie, położna powinna pojawić się kilka razy w domu. Kobieta ma prawo aż do pięciu wizyt, może z nich wszystkich skorzystać. To właśnie wtedy położna przychodzi do mamy i maluszka. Ogląda niemowlę, sprawdza jak goi się pępuszek, waży i ocenia, czy prawidłowo przybiera na wadze. Może udzielać porad i konsultacji we wszelkich sprawach związanych ze zdrowiem mamy i dziecka, instruować i pokazywać, jak wykonywać czynności pielęgnacyjne. Położna jest jak skarb. Jej pomoc jest nieoceniona, trzeba tylko wybrać osobę, z którą czuję się tak zwaną chemię.

Jak wybrać położną?

Jak zatem wybrać dla siebie położną? Owa chemia, a zatem wzajemne zrozumienie pomiędzy osobami, sympatia i to, że z kimś świetnie się nam rozmawia, jest naprawdę ważna. Położna będzie pytała o sprawę bardzo intymne, będzie również oglądała ciało kobiety i jej miejsca intymne. Trzeba przed nią otworzyć się tak, jak otwiera się przed lekarzem. Położną można wybrać w swojej przychodni zdrowia, w której jest też ginekolog. Można również wypisać deklarację, w której wskazuje się położną ze szpitala. Istnieje możliwość zmiany położnej, dlatego też warto z tego skorzystać. Niektóre kobiety preferują starsze położne, które mają wieloletnie doświadczenie zawodowe. Inna wolą kontakt z młodszą położną, która jest dopiero na początku swojej drogi zawodowej. Dobrze wziąć pod uwagę własne preferencje, aby nie unikać kontaktu z położną i skorzystać ze wszystkich możliwych godzin wsparcia i konsultacji. Dlaczego? Ponieważ są nieocenionym źródłem wiedzy.

Jakie są objawy niedoboru żelaza i jak je uzupełnić

Redakcja bedziemyrodzicami.pl

Nasz zespół ekspertów to doświadczeni specjaliści zajmujący się tematami macierzyństwa, zakupów, zdrowia domowego i lifestyle'u. Dzięki naszej praktycznej wiedzy i zaangażowaniu, oferujemy czytelnikom wartościowe artykuły pełne inspirujących porad i aktualnych informacji, które wspierają w codziennym życiu i dbaniu o dobrostan.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?