Czym są skoki rozwojowe dziecka?
Data publikacji 20 kwietnia 2021
Świeżo upieczeni rodzice chcą jak najwięcej dowiedzieć się na temat rozwoju swojego dziecka. To zupełnie naturalna i zrozumiała potrzeba. W końcu nie każdy ma wykształcenie medyczne, psychologiczne czy pedagogiczne, dzięki któremu ma większą świadomość dotyczącą rozwoju malucha.
Czym są skoki rozwojowe dziecka?
Gdy rodzice zaczynają wertować literaturę dotyczącą rozwoju dzieci, na starcie bardzo często dowiadują się o czymś, co nazywane jest skokami rozwojowymi. Czym one są? Dzieci rozwijają się skokowo. Oznacza to, że są takie etapy w ich życiu, kiedy układ nerwowy wyjątkowo szybko się rozwija, powstają nie tylko nowe komórki nerwowe, ale też ich połączenia. Dzięki temu w krótkim czasie dziecko zdobywa jakąś nową zdolność, umiejętność. Pierwszy skok rozwojowy następuje mniej więcej w piątym tygodniu życia dziecka. Rodzice dostrzegają wtedy, że maluch może być bardziej marudny, więcej płakać i okazywać niepokój. Z drugiej strony jest też bardziej świadomy, nawiązuje już inny kontakt wzrokowy, między innymi częściej zawieszana dłużej wzrok na twarzy opiekuna, reaguje bardziej intensywnie na znane dźwięki i głosy. To przejawy pierwszego skoku rozwojowego u dziecka.
Po co są skoki rozwojowe?
Skoki rozwojowe są czymś niezwykle ważnym, ponieważ pozwalają układowi nerwowemu na integrowanie się, rozwijanie. Są czymś nieuniknionym, pożądanym i normalnym. Rodzice czasami obawiają się skoków rozwojowych, ponieważ sporo czytają na temat tego, że to trudny moment dla maluszka. Rzeczywiście sporo w tym prawdy. Dziecko rejestruje coraz więcej bodźców, uczy się je przetwarzać. Dociera do niego mnóstwo informacji, z którymi musi sobie poradzić. Dlatego właśnie skok rozwojowy bywa dla maluszka momentem, w którym potrzebuje jeszcze więcej czułości, opieki i uwagi.
Kolejne skoki rozwojowe
Na przestrzeni życia dziecka, szczególnie w pierwszych dwóch, a może nawet 3 latach życia, skoki rozwojowe będą pojawiały się regularnie co jakiś czas. Najlepiej sprawdzić sobie po prostu w literaturze fachowej, kiedy się ich spodziewać. Po co? Aby dostrzegać różnice w zachowaniu i reagowaniu własnego dziecka, a także przygotować się na odrobinę trudniejszy czas w życiu rodzinnym. Jak długo trwa skok rozwojowy? Czasami to kilka dni, czasami tydzień lub odrobinę dłużej. Potem dziecko prezentuje nowe umiejętności, a jego zachowanie zwykle powraca do równowagi, która generalnie znana jest rodzicom. Oznacza to, że jeżeli dziecko nie było wcześniej mocno płaczliwe, po tym, gdy minie skok rozwojowy, zapewne powrócić do swojego wcześniejszego funkcjonowania.